Žárovičky stejně jako loni ozdobí stromy na parkovišti v Zádušní ulici, letos zde přibude dalších dvanáct motivů na sloupech veřejného osvětlení.
„V létě jsme zase přistoupili k repasi některých ozdobných motivů a normální žárovky nahradily LED diodami, které mají desetkrát menší spotřebu a jejich životnost je minimálně padesát tisíc hodin,“ řekl kladenský primátor Dan Jiránek.

Tímto způsobem nechalo město letos upravit část motivů zdobících Vítěznou ulici. „Repase se jich dočkalo dvacet ze sedmdesáti. Na jednom motivu je patnáct set LED diod. Cena výměny žárovek u každého z nich je bezmála dvacet tisíc tisíc korun,“ nastínil primátor. Celkové náklady na výměnu LED diod tak letos činily 400 tisíc korun.

LED diody budou svítit na celém Pohádkovém vánočním stromě, který byl v pátek do největšího středočeského města přivezen z Lidic. „Část žárovek jsme vyměnili už loni, letos budou zdobit strom už jen žárovky s diodami. Celkem se na jich na jedli rozsvítí čtrnáct tisíc čtyři sta,“ informoval Jiránek. Osvětlení vánočního stromu bude mít letos spotřebu 300 W oproti loňským 9 kW, takže díky repasi osvětlení město ušetří.

Instalace výzdoby je v těchto dnech téměř u konce. V Zádušní ulici ozdobí stromy přibližně 7500 žároviček, dalších 4200 jich bude na třech speciálních závěsech na začátku pěší zóny. Na radnici a kostele Nanebevzetí Panny Marie je dalších 3560 žárovek a jeden 80 metrů dlouhý světelný řetěz. Celkem 10 500 žárovek je v ozdobách s poetickými názvy Harfa a Padající hvězda, které byly rozmístěny na pěší zóně a třídě ČSA. Vítěznou ulici pak zkrášlí 30 tisíc LED diod. Vánoční výzdoba navíc bude svítit modrobíle, tedy v barvách města Kladna.

Pohádkový vánoční strom na náměstí Starosty Pavla tvoří čtrnáct metrů vysoká jedle. Na náměstí Svobody a ve Švermově budou ozdobeny některé ze stávajících stromů. Celé město se vánočně rozzáří první adventní neděli 2. prosince, kdy primátor slavnostně rozsvítí vánoční strom před radnicí