V hodinovém zábavném programu se představili účinkující ve věku od čtyř do dvaceti let. Vrcholem vánočního setkání byl raut, který přichystaly zčásti samy děti za pomoci vychovatelů.

„V domově žijeme v šesti rodinných skupinkách, kde děláme všechno jako doma včetně toho, že vaříme a pečeme vánoční cukroví. Myslím, že se nám povedlo,“ řekla jedna z dospívajících dívek, které se zapojily do příprav besídky a občerstvení.

To, že se v unhošťském zařízení cítí děti opravdu téměř jako doma, je vidět na každém kroku.

Betlém v Zooparku Zájezd pomohli vyrobit žáci základní školy ve Slaném.
Betlém v Zooparku Zájezd pomohli vyrobit žáci základní školy ve Slaném

Domov byl otevřen před patnácti lety. „V Unhošti nikdy před tím dětský domov nebýval. Jsme krajské zařízení, které roky fungovalo v Sazené. Tamní budova, kde kdysi bývala škola, ale přestala časem vyhovovat potřebám dětí. Hledalo se proto jiné vhodné působiště a Unhošť se ukázala jako ideální, protože tu Středočeský kraj vlastní pozemek v sousedství domova pro seniory. Takže se domov postavil právě v Unhošti na zelené louce,“ vzpomínal ředitel zařízení Jiří Beránek.

Po počátečních předsudcích místních, kteří měli tehdy obavy z příchodu cizích dětí do města, si na sebe obě skupiny obyvatel zvykly a žijí vedle sebe bez větších problémů.

Veřejné projednávání záměru vzniku solárního parku v Grandu, který představili zástupci investora Puretech Energy.
Pole u Slaného mají zaplnit solární panely. Někteří odpůrci volají po referendu

Dětský domov Unhošť se nachází v přírodním prostředí mimo centrum města. Aktuálně tam žije 48 dětí, které navštěvují mateřské a základní školy, učiliště nebo střední školy. V domově jsou letos i dva vysokoškoláci, kteří si na dobu studia mohu pobyt v zařízení prodloužit.

Nejzdatnější z dětí mají možnost trénovat na budoucí samostatný život ve dvou bytech, kde se učí různým dovednostem včetně hospodaření s penězi.

Dospělým klientům, kteří z domova odcházejí, je podle možností poskytováno následně bydlení například v Domě na půl cesty. Někteří se také vracejí do původních rodin nebo bydlí ve sdílených bytech.