Přes nemalé obtíže v pátek dopoledne doputoval na náměstí Starosty Pavla v Kladně patnáctimetrový stříbrný smrk, který se v Kladně stane symbolem letošních Vánoc.


Strom váží úctyhodných 3,6 tuny a do Kladna ho pracovníci Městského podniku služeb (MPS) za asistence městské policie dovezli z nedalekých Lidic. Smrk je šedesát let starý a pochází ze soukromé zahrádky.


„Odbor dopravy a služeb každoročně obesílá obecní úřady a ty nám následně dávají tipy na vánoční strom. Letošní rozhodnutí připadlo na tento stříbrný smrk ze dvou důvodů. Především proto, že majitel se ho už kvůli jeho rozměrům potřeboval zbavit a také se nám velmi líbil,“ sdělil mluvčí Magistrátu města Kladna Libor Kasík.


S přípravami na přesun se začalo již v brzkých ranních hodinách a podle přihlížejících majitel stromu nad kácením potlačoval slzy. A není se čemu divit, patnáctimetrový smrk stál zahrádce v Lidicích zhruba sedmapadesát let.


Asi v půl deváté se podařilo kolos naložit a strom se vydal na cestu do Kladna. Vzhledem k jeho rozměrům ale nebylo nijak jednoduché ho městem provést. Podle informací Kladenského deníku bohužel silným větvím stromu neodolalo několik kabelů v Kročehlavské ulici.


Podle slov Libora Kasíka se ale takto velké stromy při přepravě nesvazují a situace v kritických úsecích trasy se řeší operativně. „Případné problémy vzniklé přesunem stromu budou řešeny příští týden.“


A právě tato situace nastala i ve Vrbenského ulici. Proto se musel jeden z pracovníků MPS vyšplhat mezi větve a pod kabeláží je protáhnout. Neobvyklá podívaná přitom na náměstí přilákala velké množství zvědavců.


Krátce před polednem už smrk zabral vyhrazené místo na náměstí a Kladeňáci se teď mohou těšit na neděli 30. listopadu, kdy bude v 17.30 hod. slavnostně rozsvícen u příležitosti tradiční akce Vánoční strom splněných přání.


Jako každoročně tak lidé budou mít možnost potěšit děti z dětských domovů z Kladna a okolí jejich vysněným dárkem. Ani po splnění svého úkolu smrk ale nečeká smutný konec v podobně polínek do kamen. „Po Novém roce strom darujeme Letohrádku Vendula v Horním Bezděkově pro jejich potřeby,“ dodal Kasík.