Kladno

Město Kladno svůj vánoční strom již tradičně věnuje poskytovateli sociálních služeb a řemeslné dílně Letohrádek Vendula v Horním Bezděkově. Dvanáctimetrová jedle, jež do města připutovala z nedalekého Braškova-Valdeku, se tak skoro vrátí na své původní místo. Ředitel letohrádku Vojtěch Groulík Kladenskému deníku sdělil, že i když by obdobnou smlouvu, jakou zařízení má s Kladem, uvítal i s jinými obcemi, je rád alespoň za tuto pomoc.

„Kmen spotřebujeme na zátop, protože topíme pevnými palivy a převážně právě dřevem hlavně v krbu. Jsme dohodnuti, že bychom měli dostat celý kmen a poté si ho sami rozřežeme. Zatím ještě nevím, kdy ho přivezou, ale obvykle se ozvou nějaký den předem. Určitě bychom uvítali podobnou dohodu i s jinými obcemi, protože dřeva není nikdy dost, obzvláště v takovém počasí, jaké je nyní,“ řekl Groulík.

Slaný

Podle informací Kladenského deníku letos poslouží jako dar i kmen třináctimetrového smrku, který se stal dominantou uplynulých Vánoc ve Slaném. Ten městu daroval majitel bytového domu ve Slaném-Kvíčku a po dokončení jeho služby se rozhodl, že dřevo věnuje tamnímu skautskému oddílu. Větve smrku zlikvidovali pracovníci Technických služeb Slaný.

Velvary

Koncem minulého týdne odstranili vánoční strom z náměstí i Velvarští. Vedoucí odboru správy majetku městského úřadu Libor Šulc sdělil, že i tento smrk Velvary dostaly darem. „Když jsme ho stavěli, museli jsme objednat jeřáb, ale to už nyní nemělo smysl, protože byl uschlý. Dřevo bylo rozřezáno a teď poslouží občanům na otop. Když se provádějí prořezy křovin, někteří občané nám sem kvůli tomu podávají žádosti, neboť tento materiál využívají jako palivo do kamen. Na základě těchto podkladů jim tedy dřevo rozvezeme a za symbolickou cenu prodáme,“ popsal Šulc.

Unhošť

V kamnech, ale pravděpodobně i na záhonech skončí podle slov starosty Unhoště Ivana Záboje i unhošťský vánoční strom. „Měli jsme ho z lesa našeho katastru. Dřevo bude rozdrceno. S jednou částí se pravděpodobně zatopí a zbytek poslouží na městské záhony,“ upřesnil Záboj.

Smečno

Jedni z mála, kteří si však nemusejí s budoucím využitím vánočního stromu lámat hlavu, jsou radní ze Smečna. Město totiž již řadu let na Vánoce zdobí živý strom, který roste přímo na náměstí. Pokud ještě nějaký čas vydrží, bude podle starostky Pavly Štrobachové tento úkol plnit ještě pár let. „Vzhledem k tomu, že už ale má svá nejlepší léta za sebou, vloni jsme tu vysadili novou malou jedličku, která, až doroste, bude sloužit jako jeho nástupce,“ uvedla Štrobachová.