„Tato oblíbená akce se už u nás stala tradicí. Láká stále více návštěvníků, a to nejen z Kladna, ale i z Prahy a okolí,“ poznamenal primátor Dan Jiránek. „Myslím si o sobě, že sám docela slušně vařím, ale těším se, že alespoň jednu sobotu v měsíci nebudu muset žádné jídlo připravovat a mohu na oslavách ochutnat něco zajímavého a dobrého,“ dodal primátor.


Oslavy opět nabídnou návštěvníkům, kterých loni do zámku a okolí dorazily přibližně čtyři tisícovky, bohatý program. Ten krátce po jedenácté hodině odstartuje svěcení sochy sv. Vavřince před kostelem na náměstí Starosty Pavla. Na příchozí pak čeká řada zajímavých soutěží, ochutnávky gastronomických lahůdek a také hudební vystoupení. Budou zde například skupiny Brass Band, K–Band, Jiří Schelinger Revival, zpěvák Ivan Hlas a další. Chybět nebude pravidelný host a milovník dobrého jídla Martin Zounar. Oslavami bude provázet moderátor Jan Čenský. „Za pozornost jistě bude stát výstava studené kuchyně v zámku, sbírka kuchařských nástrojů a receptů Václava Šmída, který se stal odborným poradcem při natáčení filmu Obsluhoval jsem anglického krále, ale také melounový festival, při němž se do vyřezávání mohou pustit profesionálové i amatéři, soutěž v pojídání knedlíků, ale i mnohé jiné,“ nastínil Martin Slezák se středočeské Asociace kuchařů a cukrářů ČR.


A ještě dvě důležité informace. Kdo se na oslavy dostaví v kuchařském obleku, nebude muset platit vstupné. Řidiči pak musí počítat s tím, že od rána až do pozdnějších večerních hodin nebude průjezdná Zádušní ulice vedoucí kolem zámku.