V posledních letech hynoucí a oslabená včelstva mají obrovský dopad nejen na rostoucí ceny medu, ale i na samotnou existenci člověka.
„Svou roli hraje nedostatečné ochlazení v zimním období, kvůli kterému přežijí cizopasní roztoči ve včelstvech, a také nedbalost o preventivní péči samotnými včelaři,“ vysvětlil Pláteník.

V případě onemocnění se choroba rozšíří vždy do celého včelstva. Při podezření je z každého vybráno několik včel k laboratornímu vyšetření. Léčivá kúra má za úkol odstranit roztoče a zničit bakterie.

Onemocnění včel nejsou přenosná na člověka ani nemají vliv na poživatelnost medu. Důsledky chorob jsou v oslabení zdraví a vitality včel. Výjimkou je mor včelího plodu. „Při zjištění nákazy se musí spálit celé včelstvo, úl, oblečení včelaře i veškeré jeho pomůcky, aby se nešířila dál. Med je neprodejný,“ upřesnil včelař.

Sám tvrdí, že nejúčinnější je provádět prevenci plošně v celé oblasti. „Naše včelstva jsou pravidelně kontrolována dobrovolnými včelaři. Preventivní léčbu provádíme současně v celém Libušíně. Za dva dny jsou zaléčena všechna místní včelstva a možná nákaza je vyloučena.“

I včely se kradou

Obchodování se včelstvy je dnes běžným trendem. Včelařům, kteří se tomuto náročnému řemeslu ještě věnují, pak většinou zbydou jen oči pro pláč.
Josef Pláteník dříve vlastnil třicet včelstev. V minulém roce mu bylo pět z nich ukradeno. Ačkoliv škodu nahlásil pobočce kladenské policie ve Švermově, pachatel je dosud neznámý a finanční újmu už mu asi nikdo nezaplatí.

„Včelstva jsou dnes nedostatkovým a dobře prodejným zbožím, proto se kradou ve velké míře,“ řekl včelař.

„Pečujete o včelstvo, léčíte a staráte se o něj, a pak někdo přijde a prostě vám je ukradne,“ postěžoval si Pláteník. Včelstvo je při krádeži uzavřeno v úlu, s nímž je posléze odcizeno.

„Dělají to odborníci, kteří si dokáží vybrat ta nejlepší,“ pokračoval. „Pouze zkušený včelař podle oka rozpozná dobré včelstvo. Nahlédne do každého úlu a vybere si to nejkvalitnější,“ uvedl. Sám Pláteník tvrdí, že tyto krádeže jsou vykonávány na objednávku či jsou odcizená včelstva dále inzerována k prodeji. „Viděl jsem již několik takových anonymních inzerátů.“

Obrátili jsme se na kladenskou policii, která by měla případ vyšetřovat. „Je to opravdu hodně kuriózní případ. O podobném zločinu jsem dosud neslyšela,“ uvedla mluvčí kladenské policie Michaela Nováková.

„Odcizení úlu je evidováno jako věcná krádež, proto je prakticky nemožné tento konkrétní případ dohledat,“ dodala mluvčí.

„Ukradené včelstvo je většinou velmi rychle odvezeno do jiné části republiky a podle samotného úlu nebo včel ho nejspíš není možné ani identifikovat,“ vysvětlil včelař. Poukázal zejména na nebezpečí hrozící převozem kradených včelstev. „V nové oblasti, kde je neošetřené rozpuštěno, hrozí, že nakazí jiná místní,“ upřesnil. „Nezodpovědnost je převážet je do jiných krajů, kde mohou způsobit i zamoření celého obvodu. To je neodpustitelné,“ řekl.

Prodej a hazardování jsou jeden z důvodů, které předcházejí celkovému vymření včel, jež je do budoucích deseti let více než jisté. „Nedokážu si přírodu bez nepostradatelných včel ani představit,“ dodal včelař z Libušína.