Poslední případ zaznamenala Městská policie Kladno v pondělí před polednem. „Byli jsme přivoláni k jednomu ze zaparkovaných automobilů, kde se usadil roj včel a k jejich odstranění na místo přijeli hasiči,“ řekl mluvčí kladenských strážníků Milan Krupka.

I přesto, že asistence městské policie je v takových situacích spíše výjimečná, podle mluvčího strážníků v tomto případě byla nutná kvůli zabezpečení prostoru v okolí vozu. „Vzhledem k tomu, že auto bylo zaparkováno u silnice, museli jsme řešit průjezd ostatních vozidel,“ dodal Krupka.

Pokud se jedná o likvidaci zbloudilých včelstev na veřejných prostranstvích, kde je možnost bezprostředního ohrožení většího množství lidí, nebo v institucích jakými jsou školy vyjíždějí k odstranění rojů hasiči.

„Likvidaci provádíme pomocí takzvaného průmyslového vysavače. Takový zásah můžeme provést i na soukromém pozemku, ale upřímně řečeno, dezinsekce odborníkem asi dotyčného přijde levněji. Pokud by se jednalo o ohrožení života a zdraví alergika, byl by zásah bezplatný, ale vyžadovali bychom potvrzení od lékaře,“ uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Ladislav Křivan.

Jestliže tedy včely zavítaly například na zahradu vašeho rodinného domu, měli byste si k jejich likvidaci pozvat odborníka včelaře. „Já osobně to obvykle nedělám, a pokud vím, ostatní včelaři zasahují jen v okolí svého bydliště a nic za to nechtějí,“ uvedl včelař Josef Pláteník.„V každém případě se ale všechny zbloudilé roje likvidují podle nařízení Krajské veterinární správy Středočeského kraje, musejí se spálit. Především kvůli prevenci a potlačení moru včelího plodu, který se na Kladensku letos objevil,“ uvedl včelař.

To potvrdila laboratorní zkouška 17. února ze vzorků plástů odebraných při prohlídce včelstev na stanovištích chovů na území Tuchlovic, Srb, Kamenných Žebrovic, Muclavské louce a také ve Smečně. Tyto lokality následně byly vyhlášeny jako ohniska nákazy a jsou vymezeny ochranným pásmem.

V souvislosti s tím Krajská veterinární správa Středočeského kraje nařídila v ochranném pásmu soustavné vyhledávání a utrácení všech divoce žijících včel a rojů neznámého původu.

Podle včelaře se ale lidé nemusejí obávat, protože pro ně nejsou choroba ani včelí produkty nijak nebezpečné. Právě nyní v období od poloviny května se včely rojí nejvíc. Včelař Josef Pláteník podle svých slov v případě, kdy by někdo měl se zbloudilým včelstvem problém, doporučuje, aby dotyčný neváhal a včelaře přivolal. Pokud by se tak ale nestalo je nejpravděpodobnější, že za dva až tři dny hmyz sám místo opustí.