Loňské podzimní volby byly pro některé obce doslova převratné. Ve třech vesnicích na Kladensku se totiž nedokázali napoprvé dohodnout a k volebním urnám museli jít lidé podruhé v polovině března.

V Tuřanech, Dřínově a Kmetiněvsi už mají povolební vyjednávání nyní za sebou. Někde ale ani to nepomohlo.

Po ustavujícím zastupitelstvu nemají například ve Dřínově dodnes jasno. Nadále se ocitají v bezvládí, jelikož tři tamní zvolení kandidáti odmítli složit slib zastupitelů.

Dočasně bude řídit obec dosavadní starostka Božena Golgová, která musí už podruhé požádat o vyhlášení nových voleb. Obec, která nemůže rozjet nyní žádnou investiční akci, funguje pouze v nouzovém režimu – rozpočtovém provizoriu, kdy se stará jen o základní věci jako je například úklid obce, odpadové hospodářství či chod školky.

Přestože ani v Tuřanech a Kmětiněvsi nebyla po opakovaných volbách situace ideální, zvítězil tam rozum a emoce raději nechali ustoupit do pozadí, aby se mohlo začít dělat.

Tuřany

V Tuřanech se po opakovaných volbách stal starostou Jiří Pospíšil (Za lepší Tuřany a Byseň), kterého kolegové katapultovali do vedení obce prakticky až ze sedmého místa. Za sebou tak nechal dosavadního starostu Jiřího Janoucha (Tuřanské sdružení).

Ten přešel nyní společně se svojí manželkou Jitkou Janouchovou a Štěpánkou Fišerovou do opozice. Manželka bývalého starosty navíc dosud pracovala na obci jako účetní.

Jak řekla Kladenskému deníku o další spolupráci ze strany vedení obce nebyl zájem, takže pracovní poměr coby úřednice ukončila.

„Nové volby jsme na podzim vyvolali proto, že jsme měli zato, že byly zmanipulované. Přestože jsme ani v březnu z jejich výsledku nebyli nadšeni, nechceme už dál brzdit v rozvoji obce a investičních akcích a přijali jsme to, tak jak to je,“ řekla Jitka Janouchová st. (Tuřanské sdružení).

Kmetiněves

Rozum, zdá se, zvítězil tentokrát i ve Kmetiněvsi, kde už potřetí obhájil svůj post starosta Luděk Kvapil (Kmetiněves náš domov). Také v této obci předchozí šarvátky ustoupily do pozadí před společným zájmem.

Tím je především výstavba rybníka za 4,5 milionu korun (pod hasičárnou), na který obec získala devadesátiprocentní dotaci, dále změna územního plánu, oprava některých komunikací a v neposlední řadě srpnové oslavy 125 let založení sboru dobrovolných hasičů ve Kmětiněvsi. Podle starosty Kvapila by místní rádi v návaznosti na rybník chtěli vybudovat v lokalitě i dětské hřiště.

„Tam jsme sice v prvním kole dotací neuspěli, ale chceme žádat dál. Hřiště by stálo 3,5 milionu korun a stavební povolení na něj nám platí ještě dva roky,“ doplnil starosta. Jak už minule předeslal, přiblížil se jeho důchodový věk a postupem času bude chtít předat svoje zkušenosti mladším. Do problematiky proto nyní zejména zasvětí pětatřicetiletého místostarostu Jana Lukáška (Kmetiněves náš domov).

Dřínov

Jediná obec, kde se dosud neshodli a volby si tudíž opět zopáknou, je Dřínov u Zlonic. Dosavadní starostka Božena Goldová, se díky svým kolegům z uskupení Nezávislých dostala z pozice třetí náhradnice opět na první místo, což tři kandidáti z opozice neakceptovali a odmítli složit slib zastupitelů.

Podle slov starostky Goldové je asi hlavním důvodem ona, jelikož je patrně její osoba někomu trnem 
v oku.

„Původně jsem ani dál už starostovat nechtěla, ale když mě kolegové se sdružení požádali a nikdo jiný o tu funkci ani nestál, tak jsem jim nakonec vyhověla. Je mi líto, že to zase tak dopadlo, protože nových voleb se dočkáme podle všeho až v září," řekla Božena Goldová.

K tomu dodala, že bezvládí život v obci přesto neochromí, protože velké investiční akce stejně nechystají a na to, co potřebují, jim peníze z provizoria postačí.