Vzhledem k tomu, že na posledním zářijovém zasedání přišlo na přetřes hned několik návrhů, ve Slaném by mohly nově

existovat ulice po nedávno zesnulých osobnostech, jakými byl

dlouholetý starosta Ivo Rubík či čestný občan Slaného, archeolog Václav Moucha.

Ať už rozhodnou Slaňáci jakkoli, mohli by to zastupitelé vyřešit ještě na svém posledním předvolebním zasedání ve středu.

Vzhledem k tomu, že ve městě vznikla nová čtvrť v lokalitě V Ráji, nabízí se pojmenování ulic právě tam. Jakákoli změna původních názvů jinde by totiž přinesla nemalé problémy lidem, kteří tam bydlí, a to při vyřizování nových dokladů, přejmenování adres firem a podobně.

Věc má ale háček, nová zástavba V Ráji se rozprostírá v místech někdejší ovocné aleje. 

Podle toho byly také před časem zvoleny názvy ulic například Jabloňová a další. Pojmenování po osobnostech by tudíž narušilo logiku této ovocné skladby.

Podle některých zastupitelů, včetně současného starosty Martina Hrabánka, by si tak významní lidé, jakými byli starosta Rubík a doktor Moucha, zasloužili svoje ulice v centru a ne pouze na periferii.

Zastupitelé se tak příští středu budou zabývat například i tím, jaký název ponese alej v lesoparku Háje, která svou velikostí není vůbec bezvýznamná.

„Naší snahou je pojmenovat vybraná místa způsobem, co bylo těmto dvěma osobnostem vlastní. Vzhledem k tomu, že starosta Ivo Rubík byl vědec a měl blízko k přírodě, nabízí se pojmenovat alej v lesoparku právě po něm.

Na druhé straně doktor Václav Moucha byl archeolog a roky spolupracoval aktivně se slánským muzeem. Rádi bychom proto, aby tamní expozice nesla jeho jméno," vysvětlil starosta Martin Hrabánek.

Návrh zastupitele

Co se týká výše zmíněného návrhu na pojmenování ulice jménem Václava Mouchy, na záříjovém zastupitelstvu ho přednesl Pavel Bartoníček (ODS). „Podpořilo mě jen osm z dvaceti přítomných zastupitelů, deset se zdrželo a dva byli proti. Jedním z oněch dvou byl i starosta Martin Hrabánek," řekl Bartoníček.

Rozhodnutí zastupitelů a především starosty je pro něj prý překvapením. „Myslím si, že bývalý starosta Ivo Rubík by takový návrh podpořil, protože si doktora Mouchy velmi vážil. Odpůrci návrhu ale shodně tvrdí, že by si Václav Moucha zasloužil ulici v skutečně spíše v centru města, nebo v lokalitě u Slánské hory.

„Václav Moucha by si zasloužil více, než to. Jeho význam by měl být oceněn přejmenováním celého muzea jeho jménem. Jestliže má Kladno Sládečkovo vlastivědné muzeum anebo Unhošť Melicharovo vlastivědné muzeum, proč by ve Slaném nemohlo být Mouchovo vlastivědné muzeum," konstatuje Pavel Bartoníček.

Jakým návrhům bude vyhověno, ukáže už zastupitelstvo konané 8. října. Návrh na pojmenování aleje je plánován v bodě osm a přejmenování síně v muzeu bude projednáno bodem patnáct.