Kdokoli se zájmem o semínka může přijít a vybrat si z nabízeného osiva. Při následném pěstování by měl však myslet na to, aby na příští sezónu do semínkovny použité osivo zase doplnil, nebo přispěl jinými semínky k jejímu fungování.

Hlavní myšlenkou je sdílení radosti z pěstování, podpora biodiverzity, místních odrůd, propagace domácího semenaření a přírodního zahradničení, ale stejně tak podpora nezištného sdílení v rámci otevřené komunity.

"Naše Semínkovna má základnu v Knihovně Václava Štecha na Masarykově náměstí ve Slaném v oddělení pro dospělé. Pokud máte zájem se cokoli o daném tématu dozvědět, nebojte se zastavit a zeptat se na cokoli. S nápadem přišla paní Andrea Novotná, která je partnerkou naší knihovny a realizátorka semínkovny. Je to vlastně takový výměnný obchod. Nic neplatíte. Do semínkovny zajdete kdykoli v otevírací době knihovny, vyberete si semínka, která se vám líbí. Hned na jaře je můžete zasadit a vaším úkolem je pouze to, až sami vypěstujete daný produkt, semínka z něj zase do knihovny po sklizni donést, aby se sbírka mohla dále rozšiřovat a bylo stále i ostatním zájemcům co nabízet,“ popsala novou aktivitu ředitelka knihovny Zoja Kučerová.