Broukoviště nebo hmyzí domečky. Prvky, které si laik jen stěží umí představit, budou dělat radost dětem s očními vadami navštěvující Mateřskou školu speciální v Moskevské ulici.

Město Kladno uspělo s žádostí o dotaci a z rozpočtu ministerstva životního prostředí tak získá přes 1,1 milionu korun (město poskytne dalších 110 tisíc korun) na stavbu unikátní zahrady, jež malým chlapcům a dívkám doslova umožní dotýkat se přírody.

Do speciální mateřské školy chodí přibližně tři desítky dětí se zrakovým postižením. Zahrada v přírodním stylu jim nabídne paletu zajímavostí. Kromě květin a keřů tu budou také různé atrakce v podobě zmíněného broukoviště a domečků pro hmyz, kompostéru ve kmenu, domečků z vrb či vodních prvků.

Součástí bude slaměná chýše, pískovec na škrábání, balíky slámy, nora, kruhové lavičky, dřevěné hranoly, ohrada pro domácí zvíře s přístřeškem a další zajímavé prvky, jako zvonkohra či kládový žlab na vodu.

Jak Kladenskému deníku řekla zástupkyně ředitelky zařízení Hana Kubíková, bude mateřská škola po dokončení zahrady splňovat podmínky pro enviromentální výchovu.

„Děti se tu seznámí s různými rostlinami, stromy a keři, ale i dalšími přírodními materiály. Je to pro ty, které mají oční vady, velmi důležité," uvedla zástupkyně.

„Zahrada rovněž umožní rozvoj pohybu dětí a naučí je lepší orientaci v prostoru. V plánu je, že by ji mohly navštěvovat i děti z jiných mateřských škol," doplnila Hana Kubíková.

Podobně se vyjádřil i kladenský primátor Dan Jiránek: „Je to pro děti a jejich rodiče dobrá zpráva. Takové zahrady pomáhají podpořit vztah dětí k přírodě a nabízejí jim širokou paletu nejrůznějších vjemů a podnětů."