Městys na severu okresu, kde už řadu let starostuje Miroslav Zázvorka, je místem, kudy procházely dějiny a na svoje stavby i významné osobnosti jsou místní náležitě pyšní.

Díky vzájemné snaze zachovat odkaz předků se proto vedení obce podařilo otevřít další expozici v suterénu tamního muzea v sousedství Slánské brány. Výstava je věnována akademickému malíři Jaroslavu Věšínovi.

Ten se coby místní rodák proslavil nejvíce jako dvorní malíř někdejšího bulharského cara. „Pro účely expozice jsme původní klenby vyčistili a ještě budeme zdivo posléze impregnovat. Položili jsme záměrně jen cihlovou podlahu, aby to navazovalo na historii budovy,“ řekl starosta Vraného Miroslav Zázvorka.

Jak připomněl, v devadesátých letech minulého století bylo současné vranské muzeum jen ruinou, kterou obýval jeden sociálně slabý člověk. „Pánovi jsme nakonec pořídili nové bydlení a budovu, jež navazuje na bránu z roku 1531, jsme postupně rekonstruovali v několika etapách,“ popsal opravy stavení starosta Zázvorka.

S podporou programu rozvoje venkova a obecně prospěšné společnosti Přemyslovské střední Čechy se od devadesátých let podařilo objekt zvelebit a uvést do pěkného stavu za zhruba dva miliony korun.

Kromě otevření stálé výstavy v suterénu muzea uspořádali Vranští v uplynulých týdnech ještě vzpomínkové odpoledne završené koncertem souboru Vranští pěvci v místním kostele.

„Jelikož si v obci připomínáme hned několik významných výročí najednou, prošli jsme společně Vraný a zastavili se u jednotlivých památníků,“ popsal starosta Zázvorka.

Jedním ze zastavení bylo připomenutí 70. výročí konce druhé světové války, jejímž obětem vybudovali před časem pomník. „Pomník jsme už před několika lety nechali postavit a věnovali ho zejména židovským rodinám, které zahynuly v koncentračních táborech.

U pomníku jsme se sešli a položili věnce a květiny. Zmínili jsme se i o tom, jak byli místní lidé zapojeni v odbojové činnosti a jak prožívali válečné období. Kromě toho jsme nezapomněli připomenout výročí založení naší školy, která letos slaví 130 let od postavení budovy,“ dodal starosta.

Návštěvníci slavnosti se dále přesunuli k pomníku spisovatele Svatopluka Čecha, kterému byl v říjnu před sedmdesáti lety postaven pomník před tamním zámkem. Spisovatel zde prožil své dětství, protože jeho otec František Čech býval správcem vranského zámku a panství. Spisovatel, ač se zde nenarodil, nazýval Vraný svým rodným krajem.

Mimo jiné slaví významné výročí i radnice. Od zahájení této stavby uplyne 150 let. 


„V letošním roce se proto budově důkladně věnujeme, děláme novou střechu, krovy,

chystáme i fasádu a výměnu oken i dveří. Mimo to vzpomínáme i na, výše zmíněného,

významného rodáka, akademického malíře Jaroslava Věšína, který má letos 100. výročí od svého úmrtí.