Z něho si mohou lidé následně vyrobit potřebné ústenky. Jedná se o pilotní projekt a je to vůbec poprvé, kdy se nanovlákenné textilie dostávají zdarma k uživatelům nejen ze zdravotnických profesí.

Nanovlákennou textilii vyvinula Laboratoř pokročilých biomateriálů ČVUT UCEEB ve spolupráci se sponzory - společnostmi ProNanoTech a Nanuntio, které vědcům dodávají nezbytné komponenty. Vyrábí se metodou zvlákňování v elektrickém poli na přístroji Nanospider™ NS 1S500U z 11% zvlákňovacího roztoku PVB (polyvinyl butyral) rozpuštěného v etanolu.

ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE

„Naši zaměstnanci z univerzitního centra dosud vyprodukovali 22 metrů čtverečních materiálu, který je spolu s návodem k použití dodáván výrobcům roušek do Kladna, Buštěhradu a Unhoště a počítáme i s pokračováním výroby této nanotextilie,“ popsala vedoucí provozu Lucie Siskosová.

Jako normu si vědci stanovili vyrobit až sto metrů čtverečních nanomateriálu denně. „Zájem je velký jak ze strany obcí, tak sdružení i jednotlivců. Rádi bychom uspokojili každého, kdo se na nás obrátí. V žádném případě ale nechceme materiál poskytovat subjektům, které by se jeho dalším prodejem chtěly obohacovat,“ upozornila Siskosová. Vyrábět budou podle Siskosové, dokud bude poptávka.

Premiér Andrej Babiš
Opatření byla efektivní. Vyhnuli jsme se katastrofickým scénářům, řekl Babiš

V další fázi by chtěli v buštěhradské laboratoři dovést svůj produkt ještě k větší dokonalosti a jako sendvič ho opatřit nejen stávající spodní, ale i horní vrstvou netkané textilie, aby se z materiálu daly roušky ušít přímo a nesloužil pouze jako filtr například do ústenky látkové.

V laboratoři vyrobený nanomateriál je možné opakovaně použít až pětkrát, přičemž jeho účinnost je pokaždé osm hodin. „Ošetření je součástí návodu, který s materiálem dodáváme. Je to velmi jednoduché, buď nanomateriál postříkáte dezinfekcí anebo ho vyperete v solném roztoku, čímž posílíte jeho filtrační schopnost,“ uzavřela Lucie Siskosová.

Výzkumný ústav ČVUT UCEEB se zaměřuje například na úspory energií při provozu budov, inovace ve stavebnictví, efektivní využití obnovitelných zdrojů nebo systémy řízení inteligentních budov. Sdružuje odborníky a studenty z celého ČVUT, cílí na propojení s praxí.

Ilustrační foto.
Počet vyléčených Středočechů se blíží čtyřem stovkám