„Stavba za 144 milionů korun byla podpořena evropskými penězi a zhotovena dle projektu ostravského architektonického studia Kania,“ sdělil Tomáš Ondráček, ředitel knihovny.

Nový depozitář pojme až 800 tisíc knih. Postaven byl v Divadelní ulici na brownfieldu na pozemku někdejších skladovacích a opravárenských hal bývalé Poldovky, kde byla v posledních letech černá skládka. Od budovy knihovny je depozitář vzdálen několik desítek metrů.

Rande naslepo s knihou v kladenské vědecké knihovně.
V kladenské vědecké knihovně si můžete dát rande naslepo. S knihou

„Protože nebylo součástí projektu řešení transportu knih do půjčovny a úvahy o potrubní poště, dronech či lanovce byly fantasmagorické, budou se svazky do půjčovny převážet „postaru“ autem. Pro mladší knihovníky-sportovce budou k dispozici dvě elektrokoloběžky, na kterých se potřebných 250 metrů dá zvládnout za 70 vteřin, včetně čekání na semaforu na zelenou," dodal Ondráček.

Využitelná plocha objektu je 12 720 m2, z toho samozřejmě převážnou část zabírají samotné skladovací prostory. V přízemí je kromě depozitního skladu ještě digitalizační pracoviště, manipulační a vjezdový prostor, dvě kanceláře, sociální a technické zázemí. V prvním patře opět depozitář, knihařská dílna, dvě pracoviště skladových pracovníků a sociální zázemí, ve druhém patře depozitář se zvýšeným režimem ochrany, kancelář, sociální zázemí, vzduchotechnika, strojovna výtahu a venkovní ochoz.

Vlastní číslo popisné

Ředitel knihovny převzal z rukou úřednice při slavnostním otevření číslo popisné – 3499. Knihovna tak byla oficiálně ocejchovaná územně prostorovým číselným identifikátorem a bude ji od nynějška možné nalézt v mapách.

Výjimečný okamžik si nenechal ujít ani generální ředitel Národní knihovny ČR Tomáš Foltýn a stejně tak zástupci knihoven z regionu. Slavnostní události se zúčastnili dále středočeský radní pro oblast kultury Václav Švenda, Lucie Cirkva Chocholova, předsedkyně Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch a Jana Skopalíková - radní pro životní prostředí a zemědělství.