Vedení Kladna chce snížit ekonomickou ztrátu divadla, opozice je jiného názoru
Rada města Kladna zvažuje změnu na pozici jednatele společnosti Divadla Kladno, s.r.o. (DK). Ta vykázala od roku 2016 zvyšující se ztrátu. Na opakovaných schůzkách dozorčí rady divadla nenašel stávající jednatel Jan Krafka efektivní způsob řešení. Některé nejasné kroky, nevýhodné smluvní vztahy a rozhodnutí v oblasti řízení provozu divadla a vynaložení financí nedokázal vysvětlit a obhájit.
„Velmi si vážíme profesionálního přístupu a uměleckého přínosu Jana Krafky, jako zkušeného hereckého matadora, pro divadelní soubor. Uvědomujeme si, že divadlo není jen o číslech. Chceme tedy více využít jeho potenciálu ve funkci personálního ředitele uměleckých souborů Městského divadla Kladno a Divadla Lampion a samozřejmě herce. Ekonomickou stránku pozice jednatele bychom rádi svěřili odborníkovi s ekonomickým vzděláním, který se zároveň orientuje v divadelním prostředí,“ říká primátor města Kladna Dan Jiránek.
Zatímco ještě v roce 2016 činila ztráta společnosti DK přes 31,1 mil. korun, v loňském roce již vykázala schodek o téměř 25 mil. vyšší. I když město na letošní rok vyčlenilo v rozpočtu zhruba stejnou částku, 58 mil. korun, na provoz jako v loňském období, vedení divadla snížilo odměny a mzdy zaměstnanců, což Rada města Kladna odmítá jako jediný navržený krok ke zlepšení ekonomické situace organizace.
O tom, jak má v pondělí rada rozhodnout, si myslí kladenská opozice přesto svoje. „Ztráta, o které vedení města hovoří, je účetní pojem. V realitě se jedná o dotaci poskytovanou z obecního rozpočtu. Jinými slovy kladenské divadlo na svoji činnost využívá prostředky přidělené zastupitelstvem, nežádá a nepotřebuje žádné další z obecního rozpočtu,“ vysvětluje bývalý primátor, dnes opoziční Milan Volf (Volba pro Kladno). Snaha snižovat náklady podle jeho slov znamená jediné – zásah do umělecké práce obou souborů a zásadní narušení kvalitně nastavené dramaturgie postupného rozvoje kladenské divadelní scény.
“Na pozici Jana Krafky má nastoupit Irena Žantovská, politicky propojená především s ODS. Je to další důkaz, že kroky vedení města mají pouze politickou motivaci. „Dan Jiránek nedokázal divadlo ani rekonstruovat, teď se dokonce snaží zasahovat do jeho vedení. Spolu se svými kolegy z ODS, Kladeňáků, SPD a ANO se namísto rozvíjení kultury na Kladně snaží o zavádění domnělých tržních pravidel. Bez stálého divadla bude Kladno druhořadým městem. Těžko to může kompenzovat domnělý argument, že se podařilo ušetřit,“ uzavřel Milan Volf a dodal, že situaci může vyřešit pouze okamžitá rezignace celé městské rady.