„Velmi si vážíme profesionálního přístupu a uměleckého přínosu Jana Krafky, jako zkušeného hereckého matadora, pro divadelní soubor. Uvědomujeme si, že divadlo není jen o číslech. Chceme tedy více využít jeho potenciálu ve funkci personálního ředitele uměleckých souborů Městského divadla Kladno a Divadla Lampion a samozřejmě herce. Ekonomickou stránku pozice jednatele bychom rádi svěřili odborníkovi s ekonomickým vzděláním, který se zároveň orientuje v divadelním prostředí,“ říká primátor města Kladna Dan Jiránek.

Zatímco ještě v roce 2016 činila ztráta společnosti DK přes 31,1 mil. korun, v loňském roce již vykázala schodek o téměř 25 mil. vyšší. I když město na letošní rok vyčlenilo v rozpočtu zhruba stejnou částku, 58 mil. korun, na provoz jako v loňském období, vedení divadla snížilo odměny a mzdy zaměstnanců, což Rada města Kladna odmítá jako jediný navržený krok ke zlepšení ekonomické situace organizace.

O tom, jak má v pondělí rada rozhodnout, si myslí kladenská opozice přesto svoje. „Ztráta, o které vedení města hovoří, je účetní pojem. V realitě se jedná o dotaci poskytovanou z obecního rozpočtu. Jinými slovy kladenské divadlo na svoji činnost využívá prostředky přidělené zastupitelstvem, nežádá a nepotřebuje žádné další z obecního rozpočtu,“ vysvětluje bývalý primátor, dnes opoziční Milan Volf (Volba pro Kladno). Snaha snižovat náklady podle jeho slov znamená jediné – zásah do umělecké práce obou souborů a zásadní narušení kvalitně nastavené dramaturgie postupného rozvoje kladenské divadelní scény.

“Na pozici Jana Krafky má nastoupit Irena Žantovská, politicky propojená především s ODS. Je to další důkaz, že kroky vedení města mají pouze politickou motivaci. „Dan Jiránek nedokázal divadlo ani rekonstruovat, teď se dokonce snaží zasahovat do jeho vedení. Spolu se svými kolegy z ODS, Kladeňáků, SPD a ANO se namísto rozvíjení kultury na Kladně snaží o zavádění domnělých tržních pravidel. Bez stálého divadla bude Kladno druhořadým městem. Těžko to může kompenzovat domnělý argument, že se podařilo ušetřit,“ uzavřel Milan Volf a dodal, že situaci může vyřešit pouze okamžitá rezignace celé městské rady.