Vzhledem k tomu, že je budova památkově chráněná, bude jakýkoli zásah složitý. Přízemí a první patro domu mají dlouhodobě v nájmu Asiaté. Provozují zde prodejnu textilu a domácích potřeb. Další část domu, kde byly před lety vybudovány bytové prostory a ubytovna, zeje prázdnotou. Vzhledem k tomu, že prostory jsou velice špatně dispozičně řešeny a do domu navíc zatéká, je potřeba jednat. Kolik peněz by případná rekonstrukce stála, zatím nikdo nevyslovil.

Město chce nyní vypsat ideovou architektonickou soutěž na řešení celého prostoru.

„Stav prostoru není vůbec uspokojivý, cena, za kterou to město kupovalo, mohla být i poloviční,“ říká primátor Kladna Dan Jiránek a dodává: „Někdejší kinosál je znehodnocený dodatečně vsazenými sloupy. Představa pořádání kulturních událostí, jak ji deklarovalo bývalé vedení města, se tak jeví jako zcestná. Ostatně, není mi jasné, proč město investovalo desítky milionů do odkoupení objektu, když ho nechalo jen dál pustnout.“

Bývalý primátor Milan Volf (Volba pro Kladno), dnes člen opozice, se hájí tím, že budovu koupilo město v roce 2014 po jeho nástupu do funkce. "Cenu nemovitosti stanovil tehdy znalecký ústav a odsouhlasilo ji zastupitelstvo. Budovu jsme koupili proto, že zde byla ubytovna, kde bydleli nepřizpůsobiví nájemníci a Romové, kteří obtěžovali své okolí a pořádali tam své mejdany. Život i proto postupně z pěší zóny mizel. Centrum bylo kvůli tomu naprosto zdevastované. Chtěli jsme tomu dále zamezit. Naší prioritou bylo, navrátit život na pěší zónu. Máme ji celou zprojektovanou a chtěli jsme si celou předělávat. Z kina Oko jsme chtěli vytvořit například malou divadelní scénu, aby tam bylo kulturní centrum, případně sál, který by mohli používat i Sokolové, kteří mají málo prostoru. Chtěli jsme, aby se tam konala zastupitelstva nebo plesy. Projektovali bychom to byli letos," popisuje původní záměr Milan Volf.

Ledovka na okraji Slaného byla zrádná.
OBRAZEM: Ledovka na okraji Slaného byla zrádná

Současnou podobu získala budova ve 30. letech 20. století a ve druhé polovině 80. let byl dům navržen na památku jako kvalitní funkcionalistická budova. Pozdější necitlivé zásahy soukromých vlastníků ale historickou hodnotu objektu snížily.

Na pěší zónu se vrátí školáci

Současné vedení města by Oko rádo věnovalo mládeži. Obdobné plány má totiž také s nedalekou městskou budovou bývalé měšťanské školy u kapličky Florián, která je delší dobu z části prázdná. „Chceme vrátit do objektu na Floriánském náměstí školáky a zaměření využití budovy ´Oko´ by mohlo na základní školství volným způsobem navazovat. Masarykovu třídu by děti oživily,“ nastiňuje ideu primátor Jiránek. Vše bude záležet na důkladném odborném posouzení reálného stavu bývalé ubytovny. Existují přitom důvodné obavy, že ani stavební úpravy prováděné v 90. letech nebyly kvalitní, což použitelnost a životnost budovy zásadně limituje.

Ilustrační foto
Muž se střelil v lese do hlavy, pro pomoc si dojel na čerpací stanici

Radní města Kladna rozhodli, že by letos na někdejší kino Oko měla být vypsána ideová architektonická soutěž. Jednou z podmínek bude zachování historicky zajímavého funkcionalistického rázu objektu. Vedení města chce rovněž řešit zpřístupnění zadní části objektu, a to nejen během případných stavebních prací.

„Rovněž chceme, aby si budovu někdejšího kina mohla prohlédnout veřejnost a seznámit se tak na vlastní oči s problematickým stavem,“ říká náměstek primátora statutárního města Kladno Tomáš Kutil a dodává: „Termín prohlídky zveřejníme na webových stránkách a facebooku města.“

Současná podoba bájného Slaného pramene ve Slaném v Nezamyslově ulici.
Slaný pramen se dočká obnovy už letos