Pro včerejší den dokonce vydali doporučení, aby starší lidé, kardiaci a děti raději vůbec nevycházeli ven. „Od víkendu jsme vyjížděli k osmi případům kolapsů z horka. Nejčastěji jsou zapříčiněné dehydratací. Lidé stále podceňují pitný režim. Dále jsou samozřejmě ohroženi především ti, kteří trpí srdečními chorobami. Například v neděli kolem poledne nás do Třebichovic přivolala dcera jedenaosmdesátiletého muže, kardiaka, jenž byl v typickém kolapsovém stavu. Záchranáři ho převezli na internu slánské nemocnice. Jiný případ jsme řešili včera ve Slaném krátce před jedenáctou hodinou dopoledne.
Z dehydratace a únavy tu zkolabovala žena v pátem měsíci těhotenství. Lékaři ji ošetřili a předali do domácího ošetření. Stále se tedy ukazuje, že je důležité nepodceňovat polední slunce,“ upozornila mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková.


Naštěstí se zdá, že většina lidí z inkriminovaných skupin je již velmi dobře obeznámena s tím, jak se při vysokých teplotách chovat. „Pozorujeme nárůst pacietů se srdečními problémy, ale zatím to není nijak extrémní. Prvotní vlnu zachytí záchranáři a k nám pacienti přicházejí až když horka přetrvávají delší dobu. Navíc se zdá, že jsou hodně informovaní a dávají si pozor,“ uvedl zástupce primáře interního oddělení Oblastní nemocnice Kladno Ivo Podpěra.
Do rozpálených ulic Kladna také vyjely kropicí vozy Městského podniku služeb. „Na vedra jsme připraveni. Včera jsme do ulic vyslali jeden velký kropicí vůz a také jeden malý, ten však slouží především k zavlažování zeleně. Ochlazujeme především centrum města, ale také komunikace v panelových sídlištích. Pokud by se sitace ještě zhoršila, nasadíme i druhé vozidlo. Přepokládáme, že v kropení budeme pokračovat minmálně do středy, kdy by se podle předpovědi mělo ochladit,“ sdělil technický ředitel MPS Kladno Petr Schönfeld.


Horko způsobilo také komplikace s dodávkami vody v regionu. „Jsme zavaleni žádostmi o přistavení cisteren do studní i do bazénů. Abychom dokázali zabezpečit veškeré již přijaté objednávky na jejich dopravu, jsme od včerejška nuceni až do odvolání zastavit příjem všech nových žádostí,“ uvedla mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.