„Zatím není jasné, zda by šlo o školu státní nebo soukromou,“ uvedl kladenský primátor Dan Jiránek. V současné době je podle něj vše ještě ve stadiu prvotních úvah. „Myslíme si ale, že stát musí v krátké době vytvořit další kapacity pro studium stomatologie. Je známo, že lidé mají v dnešní době velký problém sehnat zubního lékaře,“ řekl primátor.


Vysoká škola by podle něj doplnila plánované rozšiřování kladenské nemocnice. Jeho první etapa by měla začít letos a zahrnuje výstavbu nového pavilonu propojeného s nemocnicí. Měla by stát 800 milionů korun. Dokončení je v plánu v příštím roce. V dalších dvou etapách do roku 2009 mají být práce dokončeny. Celkové náklady, které budou hrazeny především z rozpočtu krajského úřadu, se odhadují na jednu miliardu korun. „Pokud vím, tak jsme jednou ze dvou variant, kde by mohla vysoká škola působit. Každopádně bychom o to hodně stáli,“ uvedl ředitel kladenské nemonice Otakar Mareš.


S úvahami umožnit činnost další vysoké škole podle primátora souvisejí i připomínky ke změnám v územním plánu tak, aby se kasárna, která budou na město převedena státem, mohla změnit na studentské koleje. „Jejich ubytovací kapacity by přes léto mohly využívat různé sportovní oddíly, takže by si koleje vydělaly na provoz,“ nastínil Jiránek.


V Kladně nyní působí tři vysoké školy. Středočeský vysokoškolský institut, Vysoká škola finanční a správní a Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT. Ta před několika dny otevřela zrekonstruované prostory v budově Kokosu na náměstí Sítná.
V nedalekém Slaném by za dva roky mohla začít fungovat vysoká škola inovačního podnikání. Slánští zastupitelé schválili prodej budov bývalých kasáren firmě Linet, která zde plánuje otevřít nový typ vysoké školy se zaměřením na průmyslové inženýrství.