Město Kladno spojí svou prezentaci na veletrhu, který se v Brně koná odčvrtka 15. lednaaž do neděle 18. ledna, s počátky českého státu.
Město chce pravidelnou účastí na veletrhu přilákat návštěvníky Středočeského kraje do míst spojených s kořeny české státnosti.

Celá expozice, jejíž motto letos zní Kladensko – kořeny českého státu, je věnována dvěma místům v nejbližším okolí města.

„Vloni byly naším tématem kladenské barokní architektonické skvosty. Letos jdeme ještě hlouběji do historie a návštěvníky chceme upozornit na hradiště Budeč s nejstarší stavbou našeho území, rotundou sv. Petra a Pavla, v jejíchž prostorách se učil číst a psát svatý Václav,“ řekl kladenský primátor Dan Jiránek s tím, že dalším představovaným místem je hradiště u sv. Jiří nad obcí Libušín.

Odtud, dle Kosmovy kroniky, věštila kněžna Libuše budoucí slávu města Prahy, nebo nechala poslat pro Přemysla Oráče.

Do historického konceptu bude zapadat i oděv obsluhy stánku. „Na návštěvníky se budeme těšit v kostýmech Krokových dcer Kazi, Tety a Libuše,“ sdělila manažerka cestovního ruchu kladenského magistrátu Eva Šípková, která zároveň doplnila, že se v rámci expozice bude konat i prezentace dalších kladenských turistických cílů a aktivit, jako jsou například sportovní areály, Hornický skanzen Mayrau, Památník Lidice či přehled ubytovacích možností ve městě.

Na veletrhu mohou zájemci získat rovněž nové prezentační materiály a publikace, jako třeba Portrét města Kladna, letáky Industriální cesty a Kladensko – Kořeny českého státu, Kulturní kalendář Český středozápad – Území českých králů 2009 a další zajímavosti.