Nejen desítky návštěvníků, kteří okukovali a nakupovali tradiční velikonoční suvenýry a pochutiny, ale nadšení sportovci zavítali o svátcích do velvarské základní školy a přilehlé sokolovny, kde se při prvním ročníku vajíčkobraní odehrávaly skuteční velikonoční zázraky.

Tradice

I přes velkou nepřízeň počasí dorazili ti, kteří měli touhu zažít atmosféru pravých českých Velikonoc na vlastní kůži a něčemu se třeba i přiučit.
Jednotlivé místnosti nabízely přítomným nespočet činností, jež pro naše předky byly v čase svátečním naprostou samozřejmostí. Díky iniciativě města Velvar, agentury Človíček, občanského sdružení Natvrdlí a Střediska ekologické výchovy Javory Černuc se i letos zájemci mohli naučit jak se pečou a chutnají jidáše, kolik práce dá uplést pomlázku, kterak si vyrobit beránka z pravé ovčí vlny, nebo jak umně vymalovat kraslici.

„Jsme rádi, že si lidé dokáží udělat čas a přijít k nám. Je tu bezvadná atmosféra, i když jsme se museli oproti plánu schovat do školy, protože déšť se sněhem nás vyhnaly z náměstí,“ uvedla vedoucí střediska Javory Marcela Jirásková.

Rozličné vůně, barvy i hlahol nejmenších nenechaly nikoho na pochybách, že si v neděli odpoledne vybrali dobře, když vyrazili i do velvarské sokolovny, kde nechyběly ani taneční kreace dětí z místní umělecké školy, divadelní představení či soutěž mezi Velvary, Velkou Bučinou a Kralupy nad Vltavou. „Nápad, jak si zpestřit sváteční čas, jsem měl v hlavě už nejméně pět roků. Podobné akce tu pořádali už v předchozích letech Natvrdlí, ale vajíčkobraní jsme udělali úplně poprvé. Pro tyto účely jsme nechali vypravit speciální velikonoční vlak patřičně vyzdobený a každý z cestujících dostal náležitě vybarvenou jízdenku. Nechyběl ani velikonoční testík. Tři nejúspěšnější respondenti získali výtečný mazanec, “ uvedl za pořádající agenturu Človíček Martin Odvody.

Zábava

Nadšené publikum i soutěžící tří obcí se sešli krátce po patnácté hodině v sokolovně, aby společně poměřili svoje síly. V náročných disciplínách v podobě slalomu s vejci, pštrosího běhu a stavění moreny nakonec obstáli všichni, ale k těm naprosto nejúspěšnějším patřil letos tým soutěžících z Kralup nad Vltavou. Druhé místo vybojovali Velvarští a třetí příčku se ctí obsadili závodníci z Velké Bučiny.
„Bylo to bezvadné odpoledne a za rok přijdeme určitě znovu. Náš syn tady vůbec poprvé viděl zabíjačku a spoustu jiných zvyků, jež my doma ani nedodržujeme. Je příjemné vědět, že jsou mezi námi lidé, kteří i ve svém volném čase chtějí dělat něco pro druhé a ještě si připomínat tradice,“ uvedla návštěvnice Mirka Zlatníková.