Obyvatelé by se tak do dvou let mohli dočkat multifunkčního sálu pro 400 osob. Celková investice do sálu bude 65 milionů korun.

„Při žádosti o dotaci jsme Záložnu zapsali do Národní databáze brownfieldů agentury CzechInvest. Prostředky máme přislíbeny z programu ministerstva pro místní rozvoj na regeneraci brownfieldů pro nepodnikatelské účely. Přetlak žádostí byl ohromný, tak si ceníme, že jsme mezi hrstkou vybraných,“ řekl starosta Velvar Radim Wolák (Oživme Velvary!).

Kromě dalšího Velvarští uspěli asi i proto, že je o rekonstrukci sálu v Záložně velký zájem ze strany veřejnosti. „Dílem jistě i díky tomu, že projekt máme hodně dobře promyšlený a připravený,“ dodal starosta, který žádost o dotaci sepsal sám.

Nyní se připravuje tendr na zhotovitele. Jeho výsledek bude znám zhruba za tři měsíce. „Nebudeme rekonstruovat celou budovu, ale pouze zadní sál někdejšího kulturního domu. Vznikne zde multifunkční sál, klubovny pro spolky a bar s kavárnou. Se vším příslušenstvím. Sál bude výborně vybavený nejen pro potřebu plesů, ale konference firemní akce a další,“ dodal starosta.

Společenský sál Velvarští naléhavě potřebují. Dosud museli například místní hasiči pořádat svůj ples v sousedních Uhách a koncerty a akce Základní umělecké školy v pronajatém sále v Kralupech nad Vltavou.

„Když jsem před pěti lety nastupoval do funkce, na střeše Záložny rostly stromy a objekt byl zdevastovaný. Ve hře bylo i zbourání objektu, ale finančně by to vyšlo i dráž. Jelikož ale cítíme, že Záložna ve městě tradici má, rozhodli jsme se jít cestou rekonstrukce,“ řekl starosta.

To, že Záložna je pro Velvarské srdeční záležitostí, potvrdil i nedávný koncert na podporu záchrany sálu i veřejná sbírka, která byla založena na podzim. „Na sbírkovém účtu je už více než 100 tisíc korun. Stav veřejné sbírky můžete sledovat a přispět na transtparentním účtu," dodal starosta.

Město Velvary je se společností Metal Trade Comax předběžně domluveno i na převodu druhé budovy bývalé Záložny. V ní vedení radnice plánuje obnovu městského hotelu a pivovaru v hasičském stylu. Velvarští by chtěli navázat na historii vaření piva ve městě, která byla ukončena ve druhé polovině 19. století. „Zdejší pivo ale prý nebylo valné kvality, rádi bychom v budoucnu produkovali lepší,“ uzavřel starosta.