Naposledy byl kostel opraven před sto lety a od té doby opět chátral. Velkou ránu dostal po revoluci, kdy byl několikrát vykraden a dosti jej poškodili vandalové. Svým dílem přispěli též filmaři: při natáčení závěrečných scén Svěrákova Tmavomodrého světa. Kostel se na filmovém plátně proměnil v krejčovskou dílnu, kde si vězni odpykávají trest. Bohužel při tom došlo k poškození mobiliáře.

Na opravu svatostánku církev neměla dost peněz a dál chátral. Velvarští ho proto před časem odkoupili za symbolickou jednu korunu a pustili se do masivních oprav.

Benefiční koncert pro Americkou byl plný hvězd.
Benefiční koncert pro Americkou byl plný hvězd

„Kostel je velmi vzácný a najdete jej v mnoha učebnicích architektury. Nebyl nikdy přestavěn a zachovaly se tu renesanční prvky v čisté kvalitě,“ uvedl starosta Velvar Radim Wolák. Město jej upravuje od roku 2011 díky prostředkům z Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury. Na dotacích získávalo každoročně 700 tisíc korun, část financovali ze svého.

Za devět let se podařilo opravit krov a střechu, vyměnit sanktusní vížku, opravit celý plášť kostela a zrestaurovat nádherné okenní vitráže. Nyní se velvarští pustili do další části prací – odkryvu a restaurování ojedinělých renesančních výmaleb z roku 1616, které zdobí celou chrámovou loď. Práce by měly být hotovy do konce roku 2021. Protože se jedná o velmi ojedinělou výzdobu, navýšilo ministerstvo příspěvek o milion korun ročně.

Retroples v Domě kultury v Kladně.
OBRAZEM: Retroples v Domě kultury v Kladně

V současné době stojí v interiéru lešení, na kterém se pohybuje tým čtyř restaurátorů a také štukatéři s firmy Akant Art. „Kostel ze 17. století je dílem italského stavitele. Je vymalován freskami. Jedná se o techniku malby na suchou omítku," říká restaurátor Jiří Mašek. Originály byly časem zabíleny. „My se opatrně snažíme o obnovení původní malířské výzdoby. Nátěry snímáme pomocí speciálních kladívek a skalpelů. Pod nátěry se skrývá nejen svatý Jiří, ale i erb města,“ dodal restaurátor Jiří Mašek.

Další fáze renovace

Po ukončení výmaleb čekají Velvarské ještě i další dvě fáze renovace. „První se týká mobiliáře, který se teď nachází v kostele Všech svatých v části Malovary. Mobiliář zůstal v majetku církve, s níž jednáme o jeho dalším využití. Na závěr nás čeká renovace vzácných varhan uložených v církevním depozitu. Podle všeho patří mezi desítku nejlepších varhan v republice,“ sdělil starosta Velvar Radim Wolák.

V Kladně hořely desítky autovraků.
VIDEO: V Kladně hořely desítky autovraků

Kromě uvedení kostela do důstojné podoby by zde místní rádi pořádali nejen zádušní mše, ale i svatby a kulturní akce. Půjde o jednu z nejkrásnějších duchovních prostor v kraji.

Architektura velvarského kostela sv. Jiří představuje jedinečný příklad renesančního umění. Jednolodní kostel má nad vchodem renesanční kruchtu s malovanou výzdobou. Vstupní portál byl zhotoven v duchu manýrismu. Kostel byl postaven v letech 1613–1616 na náklady tehdy bohatého města. Je dílem italského stavitele Santini Malvazioneho. Ten se ve Velvarech usadil koncem 16. století a podílel se na mnoha dalších zdejších stavbách.

Muzeum věžáků Kladno přivítá první návštěvníky 14. března.
Muzeum věžáků Kladno přivítá už za měsíc první návštěvníky