Jak potvrdil ředitel ZŠ Velvary Petr Došek, v pondělí 17. května zaznamenali i několik opozdilců, kteří nepočítali první den s dostatečnou časovou rezervou. První dny se ale i takové nedostatky odpouští. Než si zkrátka všechno takříkajíc sedne.

A stejně tak čeká velvarské školáky období prověrek, aby učitelé a děti vůbec zjistili, jaké mají v daném ročníku znalosti. „Není to z důvodů klasifikace, děti nemusejí mít obavy, ale je potřeba, aby kantoři prověřili, kde mají žáci rezervy a co je potřeba dohnat nebo zopakovat. Takový problém se například objevil v geometrii, která se dá distančně provádět jen velmi obtížně,“ přiblížil ředitel Došek a dodal, že děti, které budou mít zájem procvičovat si učivo i v létě, mohou navštěvovat chystané příměstské kempy.

„Kempy poběží celé léto, budou otevřeny nejen pro naše děti, ale pro kohokoli, kdo se přihlásí. O děti bude kompletně postaráno. Naše paní učitelky rády obětují svou dovolenou. Město Velvary aktivitu podpoří tím, že dětem zaplatí obědy,“ dodal Došek. Kvůli tomu se přihlásili i do výzvy ministerstva školství, které by mělo zájemcům dotovat i další dva týdny výuky v létě.

A vychytáno mají Velvarští od středy 19. května nově i testování dětí spolehlivými a přesnými PCR testy. Škola testy předfinancuje 500 tisíci korunami, přičemž částku by mělo dodatečně ministerstvo proplatit.

Žáci z Velvar se budou díky tomu testovat jednou za dva týdny, tedy už jen třikrát do konce školního roku. „Když počasí dovolí, vysvědčení bychom rádi předávali v přírodě a bez testování,“ sdělil ředitel.

A v přírodě se aktuálně odehrává i část výuky, kterou mohou děti absolvovat venku v prostoru školního dvora a hřiště a stejně tak se navrací k tělocviku venku za každého počasí. „Nečekáme od dětí žádné velké sportovní výkony, ale chceme je přimět k tomu, že hýbat se je zdravé,“ dodal.

„Co se týká sportovců z naší fotbalové a golfové akademie, ti se dle možností připravovali celou dobu. Dokonce máme jednu čerstvou šampionku. Žákyně Nela Valchářová získala titul mistryně Evropy do jednácti let ve sportovním aerobiku. Jsme na ni velmi hrdí,“ zdůraznil ředitel.

K hudební výchově zatím ani Velvarským nikdo pokyny ještě nedal, přesto si i velvarské děti dle možností venku také zazpívají. „Věřím, že i to zvládneme ke spokojenosti všech,“ doplnil ředitel Petr Došek.