V Kladně, Unhošti a Bratronicích poskytuje prohlídku, za níž nezaplatíte ani korunu, veterinární lékař Jiří Lukáš.

Kromě celkové prohlídky bude kladen důraz především na stav dutiny ústní a zubů u psů a onemocnění močových cest u koček. Stejně jako další odborníci se i Jiří Lukáš shoduje v tom, že preventivním vyšetřením můžete předejít mnoha, s tím souvisejícím, závažným zdravotním komplikacím.

Zuby

„Bohužel není vzácná situace, kdy na nás majitelé na klinice překvapeně hledí poté, co u psa či kočky odhalíme pokročilou parodontózu s masivním výskytem zubního kamene,“ řekl veterinář.

Čištění

Kromě toho je velice důležité začít včas s čištěním zubů. Možností je několik, lékaři ale doporučují začít co nejdříve, tedy již u štěněte, a to hlavně proto, aby se naučilo spolupracovat. „Někteří psi si od majitelů do tlamy nenechají ani sáhnout, natož vyčistit zuby. Existují speciální diety na odstraňování plaku na zubech a tím výrazně omezují tvorbu zubního kamene.

Zároveň lze použít psí zubní pasty s různým složením a většinou pro pejsky s příjemnou chutí. Na trhu jsou i žvýkací plátky nebo kosti obsahující látky, které podporují odstraňování zubního plaku,“ doplnil Lukáš.

Podle jeho slov je zapotřebí se důsledně věnovat i chrupu stárnoucích zvířat, u nichž bez předoperačního vyšetření není vhodné provádět čištění zubů v narkóze.

Močové cesty

Preventivní akce by měly odhalit i skryté infekce močových cest. „Například běžné projevy domácí kočky při močení do kočičího záchodku, se při počínajícím onemocnění dolních cest močových mění v neklidné, opakované, bolestivé a jinak abnormální projevy. Preventivním vyšetřením krve u stárnoucího mazlíčka lze navíc včas podchytit začínající poruchy funkce ledvin nebo jater, jinak nezřetelných,“ sdělil dále zvěrolékař.

Hrozba z jihu

Obávaná vzteklina se u nás již několik let nevyskytla. Stále je však potřeba mít se před ní na pozoru. Kromě ní existují i jiné nebezpečné psí a kočičí nemoci. Za skryté riziko považuje lékař například leptospirózu a psinku u stárnoucích psů, protože majitelé občas u starších pejsků přecházejí pouze na vakcinaci proti vzteklině. Z blízkých jižních zemí se k nám prý navíc stále častěji bude dostávat srdeční červivost psů. „Zásadně doporučujeme používat u psů všech věkových kategorií kompletní vakcíny. Zdravotní následky některých infekcí u neočkovaných štěňat bývají fatální. „Je dobré vědět, z jakého prostředí štěňata pocházejí a vyhnout se nákupům neprověřených zvířat na tržišti nebo vlakovém nádraží.“ doplnil lékař.

Krmivo

Je prokázáno, že používáním granulovaného krmiva se výrazně prodloužil věk domácích mazlíčků. Pokud se rozhodnete krmit své zvíře jiným způsobem, zkuste to alespoň konzultovat se svým veterinářem. Ne každý výrobek na trhu je kvalitní,“ uzavřel veterinář Jiří Lukáš.

MVDr. Jiří Lukáš již deset let provozuje společně s manželkou Janou, rovněž zvěrolékařkou, soukromou praxi v Unhošti a v Bratronicích. S praxí jim pomáhají další dvě kolegyně: MVDr. Monika Bokšová a MVDr. Marta Spoustová. Poměrně nedávno uvedli do provozu Veterinární kliniku Kladno – Bresson v Tylově ulici, kde poskytují péči i dravcům a exotům. K veterině ho přivedly rodové tradice (dědeček byl sedlák) a tolerance rodičů, kteří mu od útlého věku umožnili pečovat o vše živé. Časem přibyl i zájem o volně žijící zvířata.