Takovým příkladem jsou třeba členové Místní organizace Českého rybářského svazu Šlapanice. „Žádný úhyn ryb v našem rybníce neregistrujeme, mluvit můžeme pouze o citelném úbytku vody. Za poslední dobu nám hladina klesla asi o třicet nebo pětatřicet centimetrů. Naštěstí naposledy trošku sprchlo, takže se pokles malinko pozastavil,“ řekl Kladenskému deníku předseda organizace Jaroslav Vais, podle kterého za případný úhyn ryb může především nedostatek kyslíku ve vodě.

„Jediná možnost, jak rybník okysličit, je hasičské cvičení, při kterém by hasiči alespoň půl hodiny čeřili vodu. Jenže i to je řešení na krátkou dobu. V našem rybochovném zařízení máme k těmhle účelům vodotrysk. Avšak v tomhle případě se jedná o malou nádrž čtyřicet na dvacet metrů,“ sdělil Vais, podle kterého rybářům nezbývá nyní nic jiného, než vyhlížet déšť. „Jsme bezmocní. Jak začnou ryby chcípat, je konec,“ dodal.

Kritická situace zatím není ani v případě rybářského revíru smečenské místní organizace rybářů. „Zatím se nám úhyny ryb naštěstí vyhýbají. Vody máme na to, jaké aktuálně panuje sucho, relativně dost. Deficit není na kritickém bodě. Větším problémem máme v případě jednoho z rybníků, který nám vylovili volavky,“ informoval hospodář smečenských rybářů Zdeněk Stuchl.

Podle něj se dá období sucha relativně v pohodě překonat v případě, že se majitel rybníku postará o to, aby mu voda tolik neutíkala. „Nejhorší je, když se na to někdo vykašle, neutěsní si výpustě, a tak mu voda postupně zmizí. U některých majitelů jsou rybníky zanešené, takže místo vody tam má skoro jen samé bláto. Když jsou rybníky udržované a dostatečně hluboké, tak se vše dá zvládnout,“ řekl Stuchl, který dodal, že smečenští rybáři situaci v případě potřeby mohou zlepšit tím, že přivezou centrálu, silné čerpadlo a vodu provzdušní. „Preventivně to děláme například ve Studeněvsi, kde máme sádky, bohužel ovšem voda teče málo. Je to rybník, kde chybí asi tři čtvrtě metru vody, což na celou plochu znamená 40 nebo 50 metrů kubických vody,“ vysvětluje rybář.

Problémy nemá ani majitel soukromého rybníku v Kobylníkách u Klobuk Miroslav Aksamit. „U mě je zatím vše v pořádku. Pouze mi uhynuli úhoři, ale ti měli zvláštní nemoc, která se k nám se k nám přivezla asi před dvaceti lety,“ vysvětlil Aksamit, podle jehož slov do rybníku stále voda v malé míře přitéká, ale takhle málo vody ještě v místním potoce neviděl. „V momentu, kdy by voda přestala přitékat, musel bych si od někoho půjčit elektrickou čeřičku. Částečně to pomůže, ale určitě nezabrání katastrofě. Když nebude voda, nebudeme už nic moci dělat,“ dodal majitel rybníku, podle kterého problémy s úhynem ryb měli v nedalekých Kokovicích.

A právě v Kokovicích na nedostatek kyslíku doplatili, v místním rybníku totiž lekli všichni candáti. „Asi před čtyřmi dny nám všech patnáct candátů uhynulo, kapři se zatím ještě drží, i proto se jim snažíme čeřit vodu minimálně dvě nebo tři hodiny denně. Snažíme se udržovat vodu v takovém stavu, aby ryby vydržely. V tom nám pomáhají také hasiči,“ řekl Kladenskému deníku Pavel Klobucký z rybářského Čudla teamu Klobuky. „Nic nám do rybníka nepřitéká. V zadní části tak je hloubka asi jen třicet centimetrů, v té přední pak maximálně metr čtyřicet centimetrů. Aktuálně se modlíme, aby přišel déšť, který by vodu okysličil,“ uzavřel Klobucký s tím, že v rybníku ve vedlejších Telcích lekly všechny ryby už před čtrnácti dny.

S nedostatkem kyslíku se potýkají také ryby ve Vranském potoce v Černuci. "Voda je zde téměř stojatá, pokrytá neprostupnou brčálově zelenou krustou. Ryby se proto v potoce dusí a lidé už zde nacházejí uhynulé kusy. Přítok potoka je zásoben z hospozínského rybníka a je velmi slabý. Povodí Vltavy u nás v obci potok před dvěma lety čistilo, ale je to opět zanesené a patrně si ucpané,” říká starostka Černuce Radka Klímová.