Pavlík by potřeboval nový vozík na elektrický pohon, který sám váží osmdesát kilogramů. Rodiče zatím musí svého syna vynášet po schodech do přízemí školy. A s novým vozíkem by celková váha i s Pavlíkem činila dokonce devadesát kilogramů. Rodina tak shání peníze na nový schodolez.

„Cena schodolezu je 154 tisíc, což si jako rodiče nemůžeme dovolit a ani škola tolik financí nemá," říká Pavlova maminka Petra Beňáková. Plošina, na kterou lze umístit všechny typy vozíků, stojí dokonce přes tři sta tisíc korun, což není částka, již někdo bez sponzora jen těžko zvládne zaplatit.

V Pavlíkově škole zatím vyčkávají. „Nový schodolez bychom museli koupit, ale řešíme to průběžně. Teď máme hendikepovaného žáka jen na prvním stupni. Řešit to budeme, až půjde na druhý stupeň," uvedla Anna Richterová, zástupkyně ředitelky školy v Doberské ulici.

„Myslím si, že více škol by mělo mít bezbarierový přístup, aby se mohla většina dětí, které špatně chodí nebo jsou na vozíku, dostávat do budov. Ono tahat každý den dítě 
na vozíku po schodech je opravdu hodně náročné," uvádí Petra Beňáková a dodává: „Ani v Kladně či okolí nelze sehnat školu s bezbariérovým přístupem. Částečně bezbariérová je devátá základní škola, ale také jen pro první stupeň," dodala Petra Beňáková.

Její slova potvrzuje i ředitelka tohoto zařízení Miroslava Páralová: „U nás máme bezbariérový přístup zatím pro první stupeň, včetně vstupů do jídelny a tělocvičny. Vozíčkář se do školy dostane postranním vchodem, kde je uzpůsobený i příjezd. Podle potřeby je však dohodnuto s magistrátem města a sponzorem, že by se bezbariérovost případně rozšířila i na druhý stupeň."

Malý Pavlík je handikepovaný pouze fyzicky a navíc se mu v Základní škole v Doberské ulici líbí a měnit by nechtěl. Vše však záleží 
na možnostech jeho pohybu po budově.

Duchenneho svalová dystrofie

Svalové dystrofie jsou genetické vady, pro které je typické ochabování svalstva. Duchenneho svalovou dystrofii má přibližně 500 děti v republice. Téměř všechny děti ztrácí schopnost chůze mezi 7. až 12. rokem. Veškeré aktivity při kterých musí být zapojeny svaly rukou, nohou a trupu vyžadují pomoc.