„Letos na farmě v sezoně pracuje celkem dvacítka odsouzených. S jejich pomocí jsme spokojeni a jsem přesvědčený, že je to oboustranné. Tito muži u nás pracují, kde je potřeba, ať už na poli při sklizni česneku, nebo třeba právě při sklizni švestkek. Kromě odsouzených nám pomáhají například i brigádníci z Ukrajiny a pak další kmenoví zaměstnanci,“ potvrzuje František Chodora vedoucí provozu Farmy Dryák.

Jeho slova doplnil i ředitel Věznice Bělušice Ondřej Kroupa: „Na toto pracoviště jsou zařazování odsouzení, kteří splňují podmínky pobytu mimo věznici, což znamená, že vykonávají převážně tresty za majetkovou trestnou činnost a maření soudního rozhodnutí. Díky této pracovní aktivitě odsouzení získávají či zdokonalují své pracovní návyky, které mohou využít po konci trestu a mají tak větší šanci uplatnit se na trhu práce. Spolupráce s Farmou Dryák trvá už šestým rokem.“

Práce na farmě je pro vězně spíše odměnou, jak potvrzuje například i odsouzený Daniel: „Nejen, že si vyděláme, ale člověk přijde venku na jiné myšlenky a je to příjemné uvolnění. Navíc čas venku a při práci mnohem rychleji utíká." A dobrý pocit z brigády má i další oslovený vězeň Jan. „Díky tomu, že pracuji, dokážu splácet pohledávky, které mi vznikly. Pobyt v přírodě je pak příjemným bonusem,“ uzavřel Jan.