Jak potvrdila mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová, nejčastěji padaly stromy a větve na vozovku a také do drátů vysokého napětí. Vítr rval i střechy a vzduchem létaly cihly, tvárnice, zahradní trampolíny i ploty. Velký počet událostí řeší stále ještě i pracovníci energetických závodů.

„Jeden strom padl v pondělí ráno na vozovku na dálnici D6 ve směru na Prahu u obce Tuchlovice. Naštěstí nezpůsobil dopravní nehodu a nikdo nebyl zraněn,“ řekla Fliegerová.

Při cestě do zaměstnání bránily řidičům popadané stromy také v Libušíně, Nové Vsi, a v Srbech. Stromy z lesa padaly na silnici dále i v Pozdni. Vichr řádil a lámal stromy i ve Slatině a Žižicích, kam museli hasiči neprodleně vyjet k odklízení.

Restaurace přišla o střechu

Uchráněno před mohutným větrem nebylo ani Kladno. Zlámané větve ze stromů omezily provoz například v Huťské ulici, které museli hasiči neprodleně odstranit. „V Kročehlavech se octli lidé bez proudu, jelikož zde praskl sloup s elektrickým vedením. V Doberské ulici sebral vítr část opravované střechy Restaurace Na Růžku. Vzduchem dokonce létaly cihly, tvárnice a celý krov se posunul. Ulice musela být částečně uzavřena. Když začala vichřice, byl majitel na Vysočině.

„Restauraci opravujeme průběžně tři roky. Jelikož máme na půdě instalovanou kameru, bylo vidět, jak se plachta nadouvá. Syn bydlí v Kladně, tak se šel v půl šesté na místo podívat a vše bylo v pořádku. Kolem sedmé hodiny se do toho opřel vítr, krov se sesunul a shodilo to štít. Čert vem střechu, ale vedle je základní škola, mohlo to dopadnout hrozně. Jsem moc rád, že to na nikoho nespadlo,“ říká majitel objektu Robert Valenta. Odborná tesařská firma krov odstraní do konce týdne. Zatím nás ale dovnitř nepustili. Když vše dobře půjde, pod střechou bude dům do konce února. Škody odhaduje na půl milionů korun.

Tašky ze střechy sletěly i ve Vinařicích a vítr utrhl plech ze střechy i ve Pcherách,“ dodala Tereza Fliegerová.

Podle jejích slov jsou velkým nešvarem a ve větrném počasí se stávají se nebezpečnými, zahradní trampolíny. „Vichr trampolínu nadzvedne a roztočí. To se stalo například ve Pcherách, kam jsme opakovaně vyjížděli. Trampolína dopadla na plynovou přípojku, takže ji bylo potřeba vyprostit,“ dodala.

Ušetřeni větrem nebyli ani v Brandýsku a ve Slaném na Hájích, kde rovněž padaly stromy a větve.

Lidé jsou bez elektřiny

Bez proudu se octly obce jako Malé Přítočno, Dolany, Hřebeč, Unhošť. „Zde způsobily výpadek proudu popadané stromy a větvě do drátů vysokého napětí. Poruchy budou technici během dne postupně odstraňovat,“ potvrdila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Bez proudu byly od pondělního rána také v Lány, Unhošť Velká Dobrá, malé Kyšice, ale i lidé v Drnku, Jedomělicích, Bdíně a Kalivodech.

Mluvčí hasičů Tereza Fliegerová potvrdila, že druhá pondělní odpolední vlna vichrů byla také vydatná. „Na Kladensku to fouklo poměrně silně a vítr trhal i další plechové střechy v Buštěhradu, Libušíně, v sídlišti v Lidické ulici ve Slaném i ve Třebízského.

Vzhledem k silnému větru byly v Kladně uzavřeny hřbitovy a preventivně v pondělí i zimní stadion. Radnice doporučila nechodit ani do příměstských lesů. Upozornění platí do úterního večera.