Jak potvrdil mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík, od nedělního večera vyjížděli hasiči na Rakovnicku nejméně třiatřicetkrát, na Kladensku pak třiadvacetkrát. Padaly větve, stromy, ale i stožáry velmi vysokého napětí. V rámci kraje napočítali přitom hasiči na 250 událostí. Rakovnicko a Kladensko tak obsazují tentokrát přední pozice.

Na šest hodin se v noci protáhly práce a Rakovnicku, kde mezi Rakovníkem a Lužnou narazil rychlík do stromu spadlého a trať a došlo k poškození lokomotivy. Dráhy zde zavedly náhradní autobusovou dopravu.

Největší poruchu, co se týká výpadku elektřiny, řeší energetici v rámci kraje tentokrát na Rakovnicku. „Nejsložitější situaci máme Lišan nedaleko Krušovic,“ uvedla pro Rakovnický deník mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Vlivem silného větru došlo k pádu tří stožárů velmi vysokého napětí 110 kV. Jedná se o příhradové kovové stožáry. Další tři jsou deformované, ohnuté a podobně. „Navíc tři stožáry spadly do křižujícího vedení vysokého napětí, došlo k přetrhání vodičů i na tomto vedení. V současné době proto pracujeme na obnovení dodávky proudu v lokalitě,“ dodala mluvčí ČEZ.

„V současné chvíli je hlášeno deset poruch ve Středočeském kraji, přičemž na Rakovnicku se to týká zhruba dvou tisíc odběrných míst,“ řekla v pondělí hodinu před polednem mluvčí. „Předpoklad je, že většinu poruch na vysokém napětí bychom chtěli obnovit ještě během pondělí. Nicméně v místě, kde jsou popadané stožáry, budeme v následujících dnech stavět takzvaný bypass vedení, což je náhradní trasa, ta poslouží hlavně k opravě stožárů,“ dodala mluvčí.

Velkou kalamitu nadělala vichřice dále například v Chráštanech a Kněževsi na Rakovnicku, kde vítr poničil řadu střech a veřejnou zeleň. „Nejméně na čtyřech domech je krytina zničená kompletně a řada střech je bez tašek. Vichr shazoval i hřebenáče. Dále zničila vichřice i jednu stodolu. Nejvíce to však odnesla veřejná zeleň. Polámané jsou javory, břízy, jilmy i lípa. Část obce je bez elektřiny, stejně jako obecní úřad, škola a škola, takže děti musely zůstat dnes doma,“ řekla Jana Tlapáková, starostka Chrášťan. „Patří pod nás ještě i obec Nový Dvůr, ale tomu se vichřice úplně vyhnula. Takže jsou naštěstí beze škod,“ dodala starostka.

Na Kladensku sebral vítr střešní krytinu například v obci Vinařice, kde utrhal i elektrické dráty, které museli z vozovky odstranit hasiči. V Tuchovicích-Srbech u viaduktu spadl na silnici strom. Hasiči si museli poradit se stromem také na silnici v Buštěhradu nedaleko nového kruhové objezdu.

Při nedělním nečasu ve tmě, v dešti a vichřici pomáhali slánští hasiči dále například ženě, která spadla na Pražském předměstí ze schodů a bylo potřeba ji zajistit páteřní desku.

Jak potvrzují řidiči, přívalový déšť vytvořil ve Slaném U Brodu na kruhového objezdu tradičně lagunu, kterou kanály v daný okamžik nepobraly, takže se auta brodila vysokou vodou.

Stromy vesměs nápor vichru ustály, přesto jeden také ve Slaném nevydržel a už při pátečním vichru se poroučel k zemi rovněž v lokalitě na Pražském předměstí, odkud ho odstranili hasiči. Potvrdil jejich velitel Valdemar Richter.

Až na ulámané větve se velká pohroma Kladensku vyhnula. Potvrzují to i Zveleněvští, kteří mají z minulosti s vichřicí neblahé zkušenosti. „Tentokrát byl u nás klid. Polámalo to nějaké větvičky a jednomu muži se rozlomil strom na soukromé zahradě. Jinak nic hlášeného nemáme,“ řekla pracovnice Obecního úřadu ve Zvoleněvsi.

Také v nedaleké Černuci, kde vloni vichřice odnesla kus střechy úřadu, ustáli vše beze ztrát. „Pokud vím, popadaly tentokrát v Mileticích na silnici jen ulámané větve, což hasiči stačili včas uklidit. Jinak mi nikdo nic závažného nehlásil,“ potvrzuje starostka Černuce.

Poklidný stav po nedělní vichřici dokládá i velvarský starosta Radim Wolák.