Naštěstí se vždy jednalo pouze o škody na majetku a popadané stromy.

„Nejčastěji jsme vyjížděli k odstraňování padlých stromů přes silnice, elektrické a telefonní vedení a poničené zaparkované automobily. V kraji však nebyli výjimkou ani utržené střechy obytných domů a dalších objektů. Do sobotních devatenácti hodin odbavilo operační středisko v Kladně 175 událostí,“ sdělil mluvčí kladenských hasičů Ladislav Křivan.

Hasiči zasahovali celou noc a následky vichřice likvidovali ještě včera, kdy krajské operační a informační středisko v Kladně zajistilo dalších 59 událostí v okresech Kladno, Rakovník, Beroun, Praha–západ a Příbram. „Do celé akce byly podle možností nasazeny také jednotky dobrovolných hasičů,“ dodal Křivan

Hned v sobotu ráno kolem desáté hodiny vyjížděli dobrovolníci ze Hřebče do ulice Fr. Kloze k odstranění padlých stromů, které silný vítr vyvrátil. Na místě zásahu bylo zjištěno, že tu několik stromů popadalo přes silnici. Městská policie komunikaci uzavřela a hasiči stromy motorovou pilou rozřezali.
Podle mluvčí kladenské městské policie Jiřiny Forejtové byli strážníci voláni také poblíž do ulice Sportovců, kde do vozovky spadla silná větev.

„Také jsme měli nahlášeno, že na Sítné ve vnitrobloku popadaly asi čtyři další stromy, v Pražské ulici odletěl jeden reklamní panel a poblíž Kauflandu a na třídě ČSA odlétlo nedokončené zateplení domů. Nicméně v Kladně situace nebyla tak kritická jako v jiných městech,“ řekla Forejtová.

Silný vítr nenadělal tolik práce ani kladenským záchranářům. „Sice jsme se několikrát dozvěděli informaci o tom, že ve Slaném na někoho spadl strom nebo silná větev, ale ani jeden takový případ nebyl od místních potvrzen,“ uvedla mluvčí středočeské záchranné služby Nina Šeblová s tím, že lidé si často pletli číslo 155 na záchrannou službu s telefony na hasiče nebo městské policie.

Zuzana Vlková