Velkolepou podívanou nad Kladnem doprovázenou typickým zvukem vrtulníků mohli zahlédnout i obyvatelé města například z vyšších pater paneláků.

Vrtulník, který létal nad Kladnem, měl za úkol z pětašedesátimetrové budovy snést nejprve původní tlumiče a na jejích místo pak dopravit nové. Jak potvrdil pilot Lubomír Mick, při takto náročných transportech je zapotřebí nejen pečlivé zajištění kolosu na zemi, ale i opatrný a citlivý pohyb ve vzduchu. „Veškeré pohyby ve vzduchu musejí být prováděny velmi jemně, protože každé pohnutí se přenáší na rotor. Kdyby pilot udělal prudký pohyb, vrtulník by mohl změnit směr, což je při takto přesných pracích nepřípustné,“ vysvětlil pilot.

Nově instalované zařízení nahradí stávající dosluhující tlumiče výfuků pojistných ventilů kotle. „Tlumiče jsme umisťovali na střechu dvojbloku, konkrétně na blok číslo pět. Při mimořádných stavech například při poruše nebo najíždění technologie, je nutné přebytečný tlak vypustit na střechu. Přitom vzniká samozřejmě hluk, který je potřeba utlumit tak, aby teplárna splňovala hlukové normy,“ sdělil generální ředitel Teplárny Kladno Milan Prajzler.

Cena výměny dvou tlumičů přesáhla 3 miliony korun a vše financovala kladenská teplárna, která je již několik let součástí energetické skupiny Sev.en Energy Pavla Tykače. Na čtvrtém bloku zamýšlí vedení teplárny vyměnit tlumiče příští rok.