Ne však na dlouho. Úkaz, který už v neděli vyvolal mnoho pozornosti a mnozí s nadsázkou hovořili o návštěvě z vesmíru, se na obloze opakoval i v pondělí v noci. To už mu přihlíželo mnohem více lidí. A nejen na Kladensku. S podobným svědectvím se obrátila na redakci Deníku i další pozorovatelka z Králova Dvora na Berounsku.

Vysvětlení, že by se mohlo jednat o návštěvu z jiné planety, ale zůstává jen velkou fantazií přihlížejících. Podle oslovených odborníků je totiž realita mnohem více přízemní. Jednalo se prý o nově vypuštěnou várku satelitů pro přenos internetu. Podobné úkazy se proto budou nyní objevovat často, než se satelity dostanou na místo určení.

Jak potvrdil Martin Krtek Šturm z týmu mladých vědců Laborky.cz Gymnázia Václava Beneše Třebízského ve Slaném, které je fakultní školou Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, v případě úkazu nad Slaným se jedná o část várky 60 satelitů pro internet, které byly minulý týden ve středu 18. března ve 12.16 UTC vypuštěny raketou do vesmíru z amerického kosmodromu na Mysu Canaveral na Floridě ve Spojených státech.

„Jedná se o projekt Starlink společnosti SpaceX. Projekt bude probíhat ještě sedm let a družic bude vypuštěno celkem dvanáct tisíc,“ potvrzuje Krtek.

Vědci ze Slaného měli možnost podobný úkaz pozorovat už vloni v Terezíně, kdy nad jejich hlavami byla celá šňůra satelitů. „Vypadalo to jako kostičky, které se pohybovaly stejnou rychlostí na obloze v dlouhé řadě,“ uzavřel Krtek.

| Video: Youtube