Víno muselo ustoupit

Přesto, že se rodina snažila tuto třicetiletou kulturní rostlinu zachránit i přes nevoli některých nájemníků domu, o čemž informoval 4. července také Kladenský deník, dosud neznámý pachatel vzal osud do svých rukou a rostlinu bezcitně utnul.
„Už před tím byla réva některým lidem trnem v oku a rekonstrukce fasády domu se stala vhodnou záminkou k její likvidaci. Od března letošního roku čelíme nesmyslným argumentům o hmyzu a poškozování nové omítky a žádostem o odstranění rostliny, které nám posílá výbor Sdružení vlastníků bytových jednotek,“ uvádí manželka Zdeňka Maniny a iniciátorka záchranné akce Jana Vlčková.
S manželem dokázali zajistit odborné sejmutí a následné upevnění rostliny na balkon bez zásahů do společné fasády a také úředníci kladenského magistrátu doporučili jako nejrozumnější smírné řešení. Život popínavky se v nepřítomnosti zachránců zachovat nepodařilo „Doložili jsme podpisy více než poloviny obyvatel našeho vchodu, kteří souhlasili se zachováním rostliny. Na sklonku června předsedkyně výboru sdružení vlastníků nakonec přislíbila, že nám v našem záměru nadále nebudou bránit. O několik dní později mi jiné dvě členky výboru před svědky řekly, že ji uřežou bude–li vrácena zpět na dům,“ uvedla Jana Vlčková. Ta se následně domluvila s majitelem stavební firmy kam umístit sejmutou rostlinu a bednění, aby jim nepřekážely v práci. „Majitel se podivil, proč to děláme, když ho právě tyto dvě paní dopisem požádaly, aby révu odstranil. Řekl také, že mu nijak nepřekáží a likvidovat ji nebude,“ doplnila.

I odborníkům zůstal rozum stát

Odborník na popínavé rostliny a autorizovaný architekt pro zahradní a krajinářskou tvorbu Samuel Burian před zahájením prací révu sejmul a tesař kolem ní vybudoval pevné bednění.
„Když o několik dnů později vztyčili kolem ní lešení, šel manžel dokončit bednění, aby byla rostlina úplně chráněna. Už v tu dobu nám lešenáři řekli, že kdybychom přišli o chvíli později, tak už to dělat nemusíme, protože jim někdo z domu dával peníze, aby víno uřízli,“ řekla Vlčková. Rostlinu se jim v tu chvíli podařilo zachránit a v klidu odjeli na dovolenou. Přesto po návratu zažili šok.
„Je to čirá sprostota. Takovému jednání by se nemělo ustupovat. Byla to veřejná zeleň, o kterou jsme pečovali a nakonec z toho máme škodu. Uvítala bych větší podporu ze strany města. Nejraději bych na tomto místě vypěstovala révu znovu,“ dodala Jana Vlčková. Vzhledem k tomu, že se ale v případě vinné révy nejednalo o významný krajinný prvek, ani pracovníci kladenského magistrátu to nehodnotí jako protizákonný čin. „Pro záchranu rostliny jsme udělali dost, ale zákon o ochraně přírody a krajiny nebyl v tomto případě porušen,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí kladenského magistrátu Radovan Víta.
Zlí lidé nezahálejí

„Pro mě je to neodpustitelný čin vandalství a zlé vůle. Nedokáži to vůbec pochopit. Podle toho, jak mi paní Vlčková vylíčila, že byla rostlina uřezána, nemá valnou šanci na přežití,“ řekl Samuel Burian.
„Pokud by byl pachatel dopaden, soud může v takovém případě jeho čin hodnotit jako poškozování cizí věci. Viník může být potrestán odnětím svobody až na jeden rok. V každém případě je ale potřeba podat na pachatele trestní oznámení,“ uvedl Lukáš Matějka z občanského sdružení Arnika poskytujícího zdarma právní podporu občanům. Přesto, že o původci hanebného činu si nájemníci v domě dnes tiše šeptají, jeho jméno zatím nikdo nahlas nevyslovil. „Je těžké někoho označit za viníka, když mu tím znepříjemníte život a pak tu s ním budete muset do smrti bydlet. To si zkrátka každý rozmyslí a raději mlčí. V každém případě je to čin hanebný a odsouzeníhodný. A navíc jsem si již udělala obrázek o tom, kdo tu s námi bydlí,“ uvedla žena z domu ve Vodárenské ulici, která si nepřála zveřejnit jméno.