Velký úspěch dnes slaví Mateřská škola speciální v Moskevské ulici v Kladně. Přesto, že toto zařízení pečuje převážně o děti se zrakovým postižením, tento handicap nezabránil pětileté Nikol Šárce Beranové, aby si vybojovala nejvyšší ocenění – Lidickou růži ve 37. ročníku Mezinárodní dětské výstavy Lidice 2009.

Z došlého počtu 21 731 exponátů z 53 zemí udělila porota 1467 ocenění. České školy jich získaly celkem 729, z toho bylo uděleno pouze 48 individuálních medailí. Přesto, že výtvarné umění a dobrý zrak jdou ruku v ruce, lehká amblyopie, ze které se Nikol už téměř uzdravila, jí v kreslení nepřekáží.

„Protože tématem letošního ročníku byl Vesmír, Nikolka namalovala Planetu koček. Na obrázku si dala opravdu záležet, nejdříve si ho nakreslila tužkou a poté ho obtáhla tuší. Jednalo se o kolorovanou malbu,“ popsala učitelka školky Monika Modlíková.

„Maluji moc ráda, ve škole i doma a skoro každý den. Sice máme doma psy, ale kočky se mi moc líbí. Nejraději ale maluji princezny,“ řekla Nikol Beranová.

Kromě jejího kočičího světa mateřská škola do soutěže zaslala ještě jednu práci Elišky Vinšové Jablečný strom.

“Nikolku jsem se snažila vést, aby se nebála tvořit. U dětí se občas stává, že mají při kreslení strach a bojí se, že jejich obrázek nebude tak hezký jako dospělého, nebo nějaký předkreslený. Její kočky se po planetě různě povalují, navzájem na sobě leží a tlapky mají různě propleteny. Má to vyjadřovat jejich oblibu ve slunění,“ uvedla Modlíková.

„Byla to Nikolina úplně první výtvarná soutěž. Ještě vloni moc kreslit nechtěla, ale teď bych řekla, že dorostla do toho správného věku,“ sdělila učitelka.

Mateřskou školu speciální v Moskevské ulici v současnosti navštěvuje devětadvacet dětí. Větší část z nich přitom trpí poruchami vidění, ale zdejší učitelky se starají také o neslyšícího chlapce a byla zde i nechodící holčička. Zbytek míst zaplňují jejich sourozenci, aby rodiče nemuseli pro své potomky dojíždět do různých školek.