„Zpočátku mě zvali průběžně, a když jsem se přestěhoval do Kladna, řekl jsem si, že budu dávat krev každé tři měsíce," říká dárce krve, který byl letos v obřadní síni kladenského magistrátu oceněn Zlatým křížem II. třídy. Jak sám říká, dárcovství mu prospívá, neboť je díky tomu pod stálým lékařským dohledem.

„Za dvaačtyřicet let jsem daroval už bezmála šedesát litrů krve. Tělo už je na pravidelné odběry zvyklé, takže pokud bych vynechal, dokonce se mi spustí krev z nosu. Jelikož mám nějaké speciální antigeny, v době covidové si brali moji krev i pro testování," potvrzuje Smola, který je profesí technikem spojů.

Rekordmani se stejným počtem dobrovolných odběrů byli oceněni tentokrát tři. Jak potvrdil Jan Protivínský, ředitel Oblastního spolku Českého červeného kříže Kladno, naposledy byli stodvacetinásobní dárci oceněni před covidem a nyní až letos na jaře.

Kromě stodvacátníků se dostalo vyznamenání i dárcům, kteří mají za sebou 40 odběrů. Ti byli oceněni Zlatou medailí Prof. MUDr. Jana Janského.

V obřadní síni všem za obětavost poděkovala kladenská radní pro sociální oblast Danuše Draškovičová, společně s Janem Protivínským, Stanislavou Klicmanovou Maříkovou a Anežkou Černou z Českého červeného kříže. Celkem se při letošním ceremoniálu sešlo 30 dárců.

Kromě vyznamenání obdrželi dobrovolní dárci krve květiny a věcné dary od zástupců pojišťoven. Hudební vystoupení už tradičně zajistila dvojice muzikantů z kladenské kapely Na Plotě.

V dubnu 2023 si připomínáme 150. výročí narození českého lékaře profesora Jana Janského. Narodil 3. dubna 1873 v Praze a zemřel 8. září 1921 v Dolních Mokropsech. Byl sérologem, neurologem a psychiatrem a je mu právem přisuzován objev čtyř základních krevních skupin.