Novinky čekají například na cestující, kteří v ranních a večerních hodinách využívali dvou rychlíků na trase z Kladna na Hlavní nádraží v Praze a v opačném směru rychlíku vyjíždějícího před půl osmou ráno. „Vzhledem k chystané zásadní rekonstrukci Hlavního nádraží už tyto vlaky nepojedou po trase Klad〜no – Zličín – Smíchov – Hlavní nádraží, nýbrž z Kladna přes Dejvice na Masarykovo nádraží, na němž už byly letos na podzim stavební práce ukončeny,“ informoval mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Moderní soupravy Regionova a Esmeralda se mnohem častěji než dosud objeví na trati Praha – Kladno – Rakovník, u vybraných spojů zajedou také v Kladně na Ostrovec a do Dubí, o víkendech budou ráno nasazeny na trati z Kladna do Kralup a zpět.

Další zásadní změny týkající se rychlíků se dotknou cestujících na Slánsku. „Na trati mezi stanicemi Kralupy, Slaný a Louny nebudou nově jezdit žádné rychlíky. Nechce je zde ministerstvo dopravy, neboť byly málo využívané. Z rychlíků se tak stanou spěšné vlaky, které budou mít lepší obslužnost tím, že budou zastavovat i v místech, jimiž rychlíky jen projížděly,“ zdůvodnil mluvčí. Novinka může být podle jeho slov zajímavá také pro seniory využívající kartu IN–Senior – za poplatek 600 Kč lze jejím prostřednictvím cestovat neomezeně vlaky, s výjimkou právě rychlíků, po území celé republiky.
Dosavadní rychlík Luna vyjíždějící večer z Prahy bude s přeměnou na spěšný vlak zastavovat také v Kamenném Mostě. Při cestě zpět už byl tento spoj na části cesty veden jako spěšný, nově zastaví v Královicích „Z důvodů malé vytíženosti budou ale například zrušeny rychlíky jezdící o víkendech odpoledne a večer přes Slaný na trati z Prahy do Mostu, a v sobotu a neděli po sedmé hodině ráno v opačném směru. Ty částečně nahradí zmíněná ranní Luna, jež kromě pracovnách dnů pojede i v sobotu,“ poznamenal Kubala. Právě mezi Prahou a Slaným dojde k největšímu počtu změn, například zavedení ranního spěšného vlaku mezi Prahou, Slaným a Louny. Lidé si je musí vyhledat v nových jízdních řádech.

Pozitivní novinky by se měli cestující od jara dočkat v souvislosti s cyklovlakem mezi Prahou a Slaným, jenž České dráhy zavedly v letošním roce. „Tento vlak vyjede po zimě poprvé 29. března a naposledy 2. listopadu. O víkendech a svátcích poveze cestující dvakrát denně, novinkou však bude, že doba jeho jízdy mezi oběma městy se kratšími zastávkami ve stanicích téměř o půl hodiny sníží,“ informoval mluvčí drah.

Souprava je uzpůsobena pro přepravu bicyklů a vzhledem k jejímu zavedení letos dráhy po třech letech obnovily průjezdnost úseku Hostivice – Podlešín, po trati mezi Středokluky a Hostivicí začal vlak projíždět dokonce po dlouhých čtrnácti letech.