Podomní prodej v Kladně upravuje nařízení rady města z loňského roku, stanovující místa, kde je umožněn, například na tržištích. Nabízet změnu tarifu energií nebo jakékoli zboží v domácnostech je umožněno pouze v případě předchozí dohody prodejce a zákazníka. Jak uvedl ředitel Městské policie Kladno Stanislav Procházka, podomní prodej je v Kladně velkým problémem a strážníci se jím zabývají. Nezbytná je však spolupráce s obyvateli.

„Před nedávnem se v Kladně pohybovala skupina prodejců, kteří nabízeli předražené spořiče vody, takzvané perlátory. Několik těchto prodejců jsme chytili, dokonce v jednom případě museli strážníci vůči němu použít donucovacích prostředků, neboť odmítal prokázat svou totožnost a nechtěl se nechat předvést na služebnu," popsal ředitel městské policie.

Při porušení zmíněného nařízení vedení města mohou strážníci udělit blokovou pokutu až do pěti tisíc korun nebo událost předat do správního řízení, kde hrozí postih dokonce až do výše třiceti tisíc korun.

„Záleží na tom, zda je prodejce přistižen opakovaně, třeba i vícekrát za den, zda se chová slušně, jestli spolupracuje," vysvětlil ředitel.
V rámci prevence pořádají strážníci besedy zaměřené na seniory jako nejzranitelnější skupinu. Snaží se při nich důchodce seznámit s riziky, které podomní prodej skrývá.

„Pokud se někdo takový objeví u dveří domácnosti, je potřeba reagovat rychle a okamžitě se obrátit na linku městské policie 156, aby hlídka, která vyjede na místo prodejce ještě dopátrala. Poměrně často se totiž stává, že nám takový nepovolený prodej lidé oznámí třeba s jednodenním zpožděním," poznamenal Stanislav Procházka.

Podomní prodejci se podle jeho slov do Kladna valí v nepravidelných vlnách. „Třeba dva týdny nemáme žádný podnět od občanů a pak najednou třeba deset za jeden týden," konstatoval ředitel.

V případě zakázaného podomního prodeje je možné kontaktovat také republikové policisty prostřednictvím linky 158. Ti jsou ze zákona povinni na příslušné oznámení reagovat a na místo vyjet, případně požádají o součinnost strážníky městské policie.

„Každý člověk, který zazvoní u vašich dveří a jde vám nabídnout jakékoliv zboží nebo snížení elektřiny, plynu či vody, případně zaručenou výhru v soutěži, je vždy podezřelý. Nebuďte důvěřiví, neboť ve většině případů vás tito nečekaní návštěvníci oloupí, podvedou a mohou vám i ublížit," varuje důchodce policejní mluvčí Jana Šteinerová.

Naopak povoleno je v Kladně pořádání charitativních sbírek povolených krajským úřadem. Naprostá většina organizátorů těchto sbírek je předem oznámí magistrátu.