Více než čtvrt milionu korun dluhu, zoufalá nemocná manželka a děti, které dnes pomalu nemají na svačinu.
To je obrázek donedávna spokojené a fungující rodiny ze Slaného, kdy vysokoškolsky vzdělaný tatínek ve svízelném období prohrál v automatech moc peněz, když chtěl svým blízkým trochu přilepšit.

Jednomu se plní kapsa, druhému vyprazdňuje peněženka i mozek. Závislost na hracích automatech je stejně zákeřná jako zhoubná nemoc a méně odolní proti ní nemají často sami šanci. I proto Slaňáci řekli dost. Množství heren, které za poslední roky ve Slaném vyrostly jako houby po dešti, a s tím i spojená trestná činnost, se začíná vedení města hrubě nelíbit.

Vzhledem k tomu, že se jedná o problematiku dvojího typu, poněvadž kromě klasických výherních automatů existují ještě i videoloterijní terminály (VLT), není jednoduché s nimi na území měst skoncovat, přestože si to občané často přejí. Omezení automatů nemá ani přes nátlak obcí oporu v zákoně, protože dodnes nebyl novelizován.

Klasické výherní automaty povoluje ministerstvo financí a následně i finanční úřady měst. Ty je ale při dodržení všech stavebních úprav
v podniku zakázat nemohou. Pomoci může od loňska vydání obecně závazné vyhlášky.

O existenci videoloterijních terminálů rozhoduje ministerstvo zcela samo. Města o nich na svém území ani nevědí a vyhláška na jejich zrušení je protizákonná. Na tom už si vylámali zuby nedávno například v Kladně.

Slánská radnice nyní přistoupila k jednomu zásadnímu rozhodnutí. Omezit prostřednictvím vyhlášky provoz klasických výherních hracích automatů a VLT alespoň zpoplatnit.

„Kladno chtělo omezit i provoz VLT, ale jejich snaha byla zastavena. Dokud se nezmění zákon, nemáme nikdo šanci. My jsme se proto rozhodli za provozování VLT na území města vybírat alespoň peníze. To je jediné, co zatím můžeme,“ řekl starosta Slaného Ivo Rubík.

Ročně to pokladně města přinese milion tři sta tisíc korun,“ řekl starosta Slaného Ivo Rubík. S klasickými výherními automaty ale zatočí Slaňáci razantněji, přestože pokladnu ročně plní více než dvěma miliony korun.
Do chystané vyhlášky zanesou stávající adresy hracích přístrojů ve městě a při jakékoli žádosti o povolení dalšího automatu už nové místo zkrátka nepovolí.

Slaňáci navíc chtějí uplatnit i to, že s každou další novelizací obecně závazné vyhlášky budou v následujících letech počty adres podniků, kde se nacházejí automaty, klesat.

„Byť jsem toho názoru, že život českých občanů je přeregulován a je potřeba vážit vydání každého zákona či vyhlášky, zde jsme usoudili, že je to už vážně nutné,“ uzavřel starosta Slaného Ivo Rubík.