Za dodávku kubíku pitné vody tak domácnosti v regionu působnosti VKM zaplatí o 4,32 korun více než dosud a o 3,18 korun za odvedení a vyčištění kubíku vody odpadní.

Konečná cena vodného a stočného pro rok 2022 bude 115 korun a 39 haléřů včetně DPH za 1 metr krychlový dodané pitné vody a odvedení a vyčištění vod odpadních.

Podle představenstva VKM je hlavním důvodem změny především nárůst cen vstupů nutných pro výrobu pitné vody, čištění odpadních vod a provozování vodárenské infrastruktury. Zejména ceny používaných materiálů a ceny energií vykazují meziroční navýšení výrazně více než od 20 procent. Taktéž reálné ceny stavebních prací vstupujících do nutné obnovy celé vodohospodářské infrastruktury vysoce překračují oficiální údaje o inflaci a musely být promítnuty do ceny vody.

Město Kladno jako jeden z akcionářů VKM se zdražením vodného a stočného v takové výši, i přes výše zmíněné argumenty, nesouhlasilo.

„Na valné hromadě společnosti jsme o výši ceny vedli rozsáhlou diskusi. Překvapilo mě, jak zdražení většina starostů obcí obhajovala. Nevím, zda si uvědomují, že mají zastupovat zájmy občanů svých obcí,“ diví se primátor města Milan Volf (Volba pro Kladno).

„Máme jednu z nejvyšších cen vody. Domácnosti už drtí ceny elektřiny a plynu a nepotřebují, aby byly šponovány i další náklady. Pro mě by bylo přijatelné promítnutí zvýšených nákladů do ceny vody ve výši maximálně 5 procent. Pro vyšší zdražení jsem hlasovat nemohl,“ uzavřel Volf.