S nástupem vyšších teplot, kdy se začaly odplavovat i promrzlé nánosy sněhu, se totiž čím dál častěji objevuje lidem voda ve sklepích na mhoha místech.

Jen díky tomu, že v okolí Kladna a Slaného není řeka, je situace zvladatelná, ovšem potoky v okrese mají o poznání vyšší hladiny. Na některých místech se už vylily z břehů.

Například v Kamenných Žehrovicích se potok rozlil i na tamní fotbalové hřiště. „Je to velká plocha, kdyby přimrzlo, mohli bychom tu mít přírodní kluzište. Voda ve sklepě už ale taková legrace není,“ konstatoval situaci Jiří Fingerhut.

Nečekaná závlaha z tajícího sněhu komplikluje život dál na mnoha místech okresu. Podle slov mluvčí hasičů Lenky Kostkové se hasiči ještě nezastavili stejně jako čerpadla.

„Od čtvrtka pomáhají naši lidé lidem v rodinných domech s čerpáním vody ze sklepů. Po půlnoci vyjížděli do Dolan, kde měli majitelé už 60 cm vody, která ohrožovala plynový kotel. Ráno v osm jsme se na místo vraceli znovu. O hodinu dříve jsme čerpali vodu ze sklepa také v Kačici. V pět hodin ráno jsme byli ve Švermově, kde byl rovněž zaplavený sklep,“ sdělila mluvčí Lenka Kostková.

Den před víkendem ukázal tradičně svoji sílu potok Kačák, který se rozlil do chatové oblasti Mostecký Mlýn nedaleko Kyšic u Kladna.

Situaci mají pod kontrolou na březích Kačáku dále hasiči také na Bratronicku. V mnoha obcích se voda naštěstí vylévá do okolních polí a luk. Tak je tomu například ve Svárově.

Podobnou reakci vody očekávají i v Sazené, kde byla včera dopoledne hladina Bakovského potoka na 105 centimetrech, což znamená první stupeň povodňové aktivity.

„Zanesené koryto potoka bylo i díky článku v Kladenském deníku před dvěma měsíci zprůchodněno, takže nám záplava nehrozí. Dle mého odhadu se voda vylije v nejhorším případě mírně do polí a zahrad. Po regulaci toku v šedesátých letech je situace klidná. Pamatuji ale i doby, kdy byla voda opravdu všude,“ řekl starosta Sazené Rudolf Votruba.

Někde voda odtéká do polí, jinde je tomu přesně naopak. Takové případy musejí zvládat lidé za pomoci hasičů například v Drnku, kde mají stejně jako jinde v obcích mokro v garážích a sklepích. Ani, jindy spíše suchému, Slanému se voda nevyhnula.

Červený potok v lokalitě U Habeše se rozvodnil tak, že museli zakročit strážníci. „Abychom zajistili bezpečnost a lidé zbytečně nechodili a nevjížděli do míst, kde se rozlila voda, obehnali jsme ho páskou. Voda z Červeného potoka je kolem plovárny i před viaduktem U Habeše tam, kde je zahrádkářská kolonie,“ řekl vedoucí Městké policie ve Slaném Pavel Štěpánek.

V Kladně je zatím klid. Městská policie pravidelně ve dne i noci kontroluje, jestli nestoupá hladina vodotečí. Například v městské části Kladno–Dubí hrozí vylití Dřetovického potoka.

„Monitorujeme také vodní koryta, ve kterých by se mohly hromadit například větve stromů a jiné přírodní něčistoty,“ řekla Kladenskému deníku mluvčí kladenských městských strážníků Olga Oliveriusová.

(hus, dan)