Miliony korun investují Velvary do výstavby vodovodu směřujícího do částí Velká Bučina a Ješín. Další miliony pak tvoří dotace přidělená ministerstvem zemědělství. Pro město to znamená největší investiční akci od výstavby čistírny odpadních vod v roce 2003.

Vysychající studny jsou problémem, který trápí dvě stě lidí z Velké Bučiny a přibližně stejný počet obyvatel Ješína už dlouhodobě. Stav se podle nich ještě zhoršil po vybudování silničního obchvatu města. „Zejména ve Velké Bučině je situace s nedostatkem pitné vody kritická. Letos to nebylo až tak výrazné, ale loni, kdy panovala velká sucha, byl problém obrovský,“ řekla Kladenskému deníku starostka Velvar Jitka Linhartová.

„Kdysi jsme měli na dně studny dva metry vody, pak tam bylo stěží sedmdesát centimetrů. Po vybudování obchvatu klesla hladina o více než půl metru. Ponorné čerpadlo jsem musel umístit naležato, abychom problém alespoň zmírnili,“ prohlásil už před časem jeden z místních obyvatel Pavel Holý.

Městu Velvary se podařilo získat na výstavbu vodovodu směřujícího do Velké Bučiny a Ješína dotaci ministerstva zemědělství ve výši 7,76 milionu korun, což je polovina nákladů na stavební a technologickou část. Celková částka na vybudování vodovodu ale činí 15,52 milionu korun. Polovinu nákladů tak město uhradí ze svého rozpočtu. Letošní část prostředků na výstavbu, která byla zahájena ve druhé polovině září, radnice zaplatila z městské kasy. „Objem stavebních prací nebyl tak velký. V příštím roce ale budeme muset nejspíše uvažovat o úvěru,“ poznamenala starostka.

Město totiž muselo k uvedeným částkám ještě uhradit přibližně čtvrt milionu korun za projekt a další částky za technický dozor, věcná břemena a zábor. Jen uložení vodovodu do pozemků silnic stálo více než 300 tisíc korun.

close zoom_in Připlatit si ale budou muset i samotní obyvatelé. Každá domácnost, která se chce na vodovod připojit, uhradí stanovený příspěvek 18 tisíc korun, další dvě tisícovky jako náklady na projekt a dva a půl tisíce korun za vodoměrnou sestavu. „Zájem lidí o možnost připojení na vodovod je i tak velký,“ informovala starostka.

Nyní je budován vodovod do Velké Bučiny, do Ješína se výstavba přesune podle klimatických podmínek pravděpodobně na jaře. Práce by podle Jitky Linhartové měly být ukončeny v polovině příštího roku.