„Vody je málo a musíme s ní šetřit. Hladina je nízko a my nad sebou nemáme žádný další rybník, ze kterého by k nám voda přitekla,“ potvrzuje Štěpán Hankoci, manažer Českého rybářského svazu, Místní organizace Šlapanice. Jejich rybník má rozlohu 11, 7 hektarů. Jak dodává Hankoci, letos se navíc potýkali s jarní virémií ryb, což je druh plísně, takže dost ryb padlo.

Po roční pauze chystají v sobotu 19. října od 8 do 14 hodin výlov rybníka U Jelena v Luníkově. Je to velká společenská akce, kde nechybí kapela i slavné osobnosti. Majitel rybníka Tomáš Jelen připomíná, že vloni museli vynechat, jelikož jim ryby uhynuly v důsledku kontaminace vody. Padlo nejméně 5 tun ryb. Dodnes nebyl odhalen viník, který katastrofu způsobil. Odborníci tehdy naměřili desetkrát vyšší hodnoty čpavku, než je povolená norma. „Nyní je vše pořádku. Testy prokázaly nezávadnost ryb i bahna,“ potvrzuje majitel. Díky tomu, že luníkovský rybník je součástí vodní kaskády, mohou si dovolit ho vypustit. „Nad námi jsou další tři rybníky a jeden, který patří Rybářství Mšec, vyloví hned týden po nás, takže voda k nám doteče,“ dodal Jelen.

Další výlov chystají například Unhoštští na rybníku Bulhar v sobotu 26. října. Předseda místních rybářů Pavel Helebrant říká, že vody je sice méně, ale Bulhar je zásoben jak z potoka, tak ze sousedního rybníka i spodních pramenů. Není tudíž obava, že by se přítoku nedočkali.