Vedení města Smečna v čele se starostkou Pavlou Štrobachovou nechtělo dopustit, aby turistická atrakce upadla v zapomnění. A povedlo se.

Díky tomu, že se dala dohromady skupina vyznavačů vojenské historie, vznikl spolek s identickým názvem Vojenský skanzen Smečno. V jeho řadách jsou dnes lidé různých profesí, včetně dosluhujícího starosty Přelíce Milana Klímy, který je místopředsedou. K členům výboru a zakladatelům spolku patří i Ondřej Pančák a předseda Petr Grunt. Ten zdůraznil, že skupinu tvoří kolem deseti dobrovolníků, kteří jsou ochotni obětovat koníčku volný čas i peníze.

Zdevastovaný betonový bunkr – takzvaný řopík, který jejich předchůdce Krinke vyraboval před dvěma lety, i včetně výdřevy, se podařilo spolku uvést zpět do solidního stavu.

„Pracovali jsme v bunkru o víkendech i v zimě, vymrzli na kost a někteří z toho i omarodili, ale výsledek stojí za to. Bunkr jsme kompletně opatřili výdřevou, tak jak to bylo, vybavili lapačemi zplodin, replikou kulometu a dalšími věcmi, které zvýší autenticitu objektu,“ popsal předseda Petr Grunt.

Kromě betonového objektu s označením A-3/41/B2-80Z, jenž byl vybudován v roce 1937 jako součást pražské obranné linie, disponuje skanzen i rozsáhlým vozovým parkem. „Mimo vojenských aut jsme s kolegy získali i autobus, který poslouží jako muzeum. Ještě donedávna přepravoval cestující, takže je v pojízdném stavu. My ho však zbavili sedaček a nahradili regály,“ upozornil předseda s tím, že v autobuse bude prezentace českých i zahraničních vojsk, ale i válečné exponáty a další vojenské artefakty. „Autobus, ze kterého jsme sundali původní polepy, bychom rádi opatřili nátěrem tak, aby zapadal do koncepce skanzenu,“ dodal Grunt.

Společně s dalšími členy spolku se scházejí na brigádách každý pátek tak, aby mohli včas zahájit turistickou sezónu, která startuje 1. května. „Vojenský skanzen bude mít otevřeno ve sváteční prvomájovou středu od 10 do 17 hodin, kdy mezi nás zavítají přátelé z klubů vojenské historie. Jinak celou sezonu bude podle rozpisu otevřeno o víkendech. Například v sobotu 18.5., kdy bude Vojenský den a děti si budou moci zastřílet například airsoftovými pistolemi,“ doplnil Petr Grunt.