Tito čtyři jsou nejmladší účastníci letošních voleb do obecních zastupitelstev. Že mládí o sobě dává skutečně vědět čím dál tím více potvrzuje i sdružení nezávislých kandidátů v Hořešovičkách, které má příznačný název Cesta mládí a naděje.

Naopak nejstarším kandidátem je ve svých sedmaosmdesáti letech důchodce Jan Zemek, jehož jméno lze nalézt na kandidátní listině Komunistické strany Čech a Moravy ve Slaném. Jen o dva roky mladší je Karel Krumpolec, který se rozhodl jít do voleb pod stranou ODS ve Velvarech.

Ovšem to nejsou jediné rarity. V obci Uhy na Slánsku se rozhodly pokusit se převzít vedení vesnice do svých rukou ženy. V Českém svazu žen Uhy jich kandiduje celkem devět, z nichž jsou dvě učitelky a dvě na mateřské dovolené.

Již tradičně se pozornost upíná na malou obec Zichovec. Zde bývá dlouhodobě nejvyšší volební účast v celém Kladensku a Slánsku. Před čtyřmi lety si cestu do volební místnosti našlo 85,37 procenta místních. Starosta Ivan Husák si takové číslo vysvětluje mentalitou Zichoveckých, jimž není správa obce lhostejná. Ve srovnání s tímto faktem vypadá pouhých 17 936 obálek, které vhodili do volebních uren obyvatelé Kladna, žalostně.

Naopak trochu mimořádné budou volební dny v Tuchlovicích, kde se o víkendu uskuteční také tradiční posvícení. „Sešlo se to oboje najednou, datum posvícení je již několik let stejné, na Havla. Zábava bude až v sobotu večer, to už je po volbách,“ řekla Zdeňka Pilná z obecního úřadu.

Ve Stochově a Kolči museli přesouvat volební místnosti. Lidé budou chodit vhazovat lístky do fary a kulturního domu. „Dříve se volební okrsek nacházel ve staré škole, vedle kostela. Lidé museli chodit do patra po starých schodech, což někomu činilo potíže, takže jsme místnost přesunuli jen přes ulici do přízemní fary. Aby byla místnost přístupnější,“ vysvětlila starostka Stochova Stanislava Fišerová.

V Kolči bývala zase v budově školy, ovšem ta je v rekonstrukci. Volební komise se tedy přesune do kulturního domu. „V úvahu přicházela také bývalá fara, ale tam by lidé museli chodit do schodů,“ řekl starosta Kolče Radek Moulis.