Dienstbier se senátorem stal v roce 2008. Zvolen byl jako nestraník za ČSSD. Mandát mu měl skončit v roce 2014.

V nadcházejících senátních volbách na Kladensku půjde o hodně. Pokud by sociální demokraté post neobhájili, ztratili by křehkou většinu v horní komoře parlamentu.

Prvním, kdo potvrdil zájem ucházet se o senátorské křeslo, je kladenský primátor Dan Jiránek (ODS). Podle jeho slov ale samozřejmě bude záležet na jednáních uvnitř strany.

„ODS má nominační klíč poměrně složitý, také vzhledem k tomu, že senátorský obvod leží ve dvou oblastech. Já osobně se ale budu o kandidaturu ucházet,“ prohlásil Jiránek.

V pondělí se sejde kladenská oblastní rada občanských demokratů. „Musíme začít pracovat na postupu a projednat, kdy by se měly konat místní sněmy, kdy a jakým způsobem se bude volit kandidát na křeslo senátora. Na tom se musíme dohodnout s oblastí Praha–západ,“ nastínil primátor.

Podle jeho slov se ODS bude snažit vyprofilovat kandidáta ještě do jarních prázdnin.„Volební kampaň bude krátká a výhodu budou mít strany s menším počtem členů, jimž se kandidáty podaří najít rychleji, než stranám jako ODS a ČSSD, které mají složitější strukturu,“ zdůvodnil to Jiránek.

Také sociální demokraté se už začínají připravovat na volební střet. V této souvislosti padají dvě jména. Vedle náměstka kladenského primátora Zdeňka Syblíka se spekuluje i nad tím, že za ČSSD může kandidovat syn zesnulého senátora Jiří Dienstbier mladší. Konečné jméno je v pravomoci krajské organizace.

„Princip je takový, že v úterý rozhodne o nominaci okresní výkonný výbor. Tu předložíme krajskému výboru, který by měl rozhodnout pravděpodobně příští týden ve čtvrtek,“ uvedl Zdeněk Syblík.

Horkým kandidátem KSČM je Zdeněk Levý. Ve čtvrtek by ho měla potvrdit schůze kladenské stranické organizace, která poté návrh odešle na ústředí. „Lze říct, že na soudruhovi Levém, který kandidoval i při posledních senátních volbách, v nichž skončil třetí, jsme se v Kladně shodli,“ uvedl Vladimír Moucha z KSČM.

„Zkušenosti z minulých voleb pochopitelně mám, negativní i pozitivní,“ komentoval případnou kandidaturu Levý.

V TOP 09 zatím konkrétní jméno nepadlo. Předseda kladenské organizace Petr Soudek předpokládal, že se na toto téma bude hovořit na nejbližším jednání krajského výboru strany. „Do voleb nezbývá mnoho času, rozhodnout se bude nutné v nejbližších dnech,“ řekl Kladenskému deníku.

Kandidatura žádného dalšího uchazeče o křeslo senátora zatím nebyla potvrzena.