První kolo doplňovacích senátních voleb se uskuteční už v pátek a sobotu. Kampaň vrcholí. Každý z devíti kandidátů se snaží co nejlépe zapůsobit na své potenciální voliče. Svými hlasy budou rozhodovat nejen z Kladenska, ale i části Prahy–západ.

Při nedávném setkání seniorů se všemi zájemci o senátorské křeslo, které uspořádala krajská rada Svazu důchodců ČR společně s krajskou radou Svazu diabetiků ČR, zajímal veřejnost kromě financování jednotlivých kampaní také názor kandidátů na Senát jako takový.

Debatu rozpoutalo vyjádření Jany Bobošíkové (Suverenita). Ta na otázku: Jak chce odstranit izolovanost senátorů?, prohlásila, že chce horní parlamentní komoru zrušit.

„Pokud budu zvolena, využiji ústavních změn, které se chystají kvůli přímé volbě prezidenta, a navrhnu zrušení Senátu,“ řekla Bobošíková.

Stejné téma postupně komentoval i zbytek kandidátů.

Někteří považují návrh šéfky Suverenity za populismus, jiní shrnuli svůj názor do jedné krátké věty.

Milan Vodička (Strana svobodných občanů)
Jedna věc je zrušení Senátu. Přechod by měl být, aby lidé, kteří tam jdou, nebyli za tuto práci placeni.

Zdeněk Levý (KSČM)
Pokud by byl zrušen Senát fungující jako ústavní pojistka, tak je samozřejmě nutné řešit otázku, jakým způsobem se tato ústavní pojistka splní.

Karel Protiva (Lepší Kladno)
Jsem pro Senát. Nevím, jestli ti, co říkají: „Senát ne!“, tam jdou jen proto, aby ho zrušili.

Ivo Vašíček (Česká pirátská strana)
Já si myslím že by Senát měl být zrušen.

Jana Bobošíková (Suverenita)
Nepovažuji svůj názor na zrušení Senátu za nějaký populismus. Vypracovali jsme ústavu, která je zveřejněna na našich webových stránkách. Kromě toho, že je v ní překopán celý ústavní a volební systém, je v ní konkrétní zodpovědnost vysokých státních úředníků a volených představitelů. Při její tvorbě jsme vycházeli z nejrůznějších ústavních systémů evropských států.

Jiří Dienstbier (ČSSD)
Senát tady bude a nikdo ho nezruší. Kdo vám to slibuje, dělá to podle mě čistě z populistického důvodu. Může si myslet, že Senát nemá být, ale není schopen ho teď zrušit, protože ústavní většinou třemi pětinami všech senátorů a poslanců si Parlament nikdy sám jednou svou komoru nezruší. Senát, ať už o něm myslíme cokoliv, tak jako nástroj musíme využít.

Dan Jiránek (ODS)
Mně by se více líbilo, kdyby půlka Poslanecké sněmovny byla volena většinovým systémem a pak by Senát mohl být složen například ze zástupců krajů a obcí a mohlo by to být neplacené. Ale je potřeba. Poslanecká sněmovna je tvořena politickými stranami. Je důležité, aby tady existoval zákonodárný orgán, jenž bude volen jiným systémem.

Luděk Kvapil (Starostové a nezávislí s podporou TOP 09)
Jsem pro Senát, protože si myslím, že by měl být pojistkou skutečné demokracie.

Miroslav Rovenský, (KDU-ČSL)
Považuji Senát za ústavní pojistku a rozhodně nebudu prosazovat jeho zrušení.