Ještě před třiceti minutami přicházeli lidé s nachytaným občanským průkazem v ruce. Dokonce se ve volební místnosti číslo 50, pod kterou spadá například Litevská ulice, vytvořila i fronta posledních voličů.

Za okamžik se dveře zavřou a několik hodin nebude moct nikdo dovnitř ani ven. Předseda komise jednadvacetiletý student Tomáš Cholopov z Kladna se jde podívat, zda poslední opozdilci nepospíchají po chodbě. „Pokud by snad někdo dobíhal, tak ho pochopitelně ještě necháme volit,“ podotkl.

Přesně úderem 14 hodiny Tomáš zavírá dveře, členové komise si přemístí stoly do kruhu a do středu vysypou obsah urny. Začíná několikahodinové třídění.

„Nejprve musíme zkontrolovat, zda tam nehodil někdo něco navíc, poté otevřeme obálky a opět kontrolujeme, jestli nejsou lístky přetržené, jelikož ty by nebyly platné, nebo jestli jedna obálka neobsahuje více stran,“ popsal postup předseda.

Všichni musí svou práci odvést správně a zodpovědně, jinak mohou s počítáním začít znovu. Lístky rozdělují do jednotlivých obálek podle politických stran a zvlášť se ukládají i přednostní hlasy.

„Důležitý je také počet rozdaných volebních lístků a kolik se jich vrátí. Máme dané pokyny, podle kterých se řídíme,“ poznamenal Tomáš Cholopov.

Když je vše sečteno a zkontrolováno, tak se zapíše ukončovací protokol. Ten společně s jednotlivými obálkami obsahujícími lístky, popřípadě i s neplatnými hlasy a celkovými výsledky odvezou členové komise na kladenský magistrát.

„Zde zadáme hodnoty, které jsme spočítali. Vše se pomocí speciálního programu znovu kontroluje. Pokud je vše v pořádku, je naše práce u konce,“ uzavřel předseda volební komise.