Čtrnáctá hodina odbila a před volební místností postávají první jednotlivci, kteří chtějí podpořit své vyvolené do obecních a městských zastupitelstev. Přestože si počasí tropí z lidí žertíky a co chvíli je skropí chladnými kapkami, kupodivu voličů přichází poměrně dost.

Coby volební místnosti například v Základní škole v Rabasově ulici ve Slaném slouží již tradičně školní třídy. Atmosféra je zde o to živější, že mezi dospěláky se odpoledne stále ještě prolínají družinové děti.

Konečně se otevírají dveře tříd a vzorně vyskládaná komise vítá příchozí. Tou letošní první je ve slánském volebním okrsku číslo 17 jedenasedmdesátiletá Ludmila Kloudová se svojí nerozlučnou psí kamarádkou – fenkou yorkšírského teriéra Beruškou. Důchodkyně podle svých slov nevynechala v životě jediné volby, přičemž fenka ji rovněž nedoprovází poprvé.

„Beruška je moje společnice, tak jsem ji přece nemohla o takovou událost ochudit,“ říká s úsměvem seniorka. Dále už přicházejí i ostatní zkušení voliči, kteří pamatují doby, kdy byl výběr strany jednoznačný, ale i ti, co došli s čerstvou dospělostí k urnám poprvé. Takovým je například slánský prvovolič Lukáš Reymar. Komu dal svůj hlas, si nechal ale pro sebe. Snad brzy pozná, zda jím volení splnili jeho očekávání či nikoli.

Některé voliče přivádí do místností touha po změně či zachování stávajícího trendu. Ty na druhé straně stolu – členy volebních komisí, často pak zvědavost, možnost nevšedního zážitku nebo jen snadno vydělané peníze.

Jeden z nejmladších předsedů volební komise přijel do Slaného z jihu Čech, a to za svojí partnerkou. Přestože Petr Mustac bydlí až v Prachaticích, předsedá komisi právě v jejím bydlišti ve Slaném.

Stejně jako řadu dalších nalákala do komise Petru Horovou především touha poznat volby z jiné strany. Jana Šnobla navíc chuť přijít mezi jiné lidi a udělat prospěšnou věc pro všechny.

Zato motivací Martina Michovského jít do komise je nedostatek pracovních příležitostí. V současné pozici uchazeče o zaměstnání vnímá svoji dvoudenní zkušenost i jako milý přivýdělek. Jinou členku komise, v tomto případě studentku ze Slaného, nadchnul pro volby prý třídní učitel ze školy pro zahradníky v Liběchově na Mělnicku.

Oproti mladším členům komise patří ale například Karel Brožík k těm zkušeným, kteří budou hlasovací lístky přepočítávat již podesáté. „Když mě o to požádají, tak pokaždé jdu. Nemám s tím problém. Mám kolem sebe samé mladé lidi, kterým bych mohl dělat pradědečka, tak se jistě nudit nebudeme,“ řekl s nadsázkou muž.

Kdyby přece jen, dlouhé pauzy členů komise příjemně vyplní knižní tituly jako Slepá hrozba, O bláznech jen dobré nebo zkrátka jen občerstvení.