Oproti roku 2006, kdy ve městě existovaly tři politické subjekty a jedno nezávislé sdružení, vznikla pro letošní volby dvě sdružení navíc, což je v tak malém městě spíše neobvyklé.

Ve smečenském zastupitelstvu se dosud dělí o patnáct křesel dva sociální demokraté, sedm nezávislých, čtyři komunisté a dva lidovci.

Na volebních lístcích se staronově objevuje strana Smečno – vize 2010 s patnácti členy v čele s dosavadní starostkou Pavlou Štrobachovou. V roce 2006 byla lídrem kandidátky s obdobným názvem Smečno 2006 Jana Hořejší – učitelka gymnázia, ta ale funkci starostky odmítla. Na její místo se posunula, tehdy čtvrtá, Pavla Štrobachová.

Ve Smečně úplně poprvé vstupuje do volebního boje nezávislé sdružení Smečno veřejné o patnácti kandidátech s lídrem Jiřím Chaloupkou – živnostníkem. Zcela nová je i nezávislá kandidátka Společně pro Smečno o patnácti členech, kde na prvním místě figuruje dosavadní smečenský místostarosta a policista v jedné osobě Tomáš Burda. Toho lidé v předchozích volbách zaškrtli na kandidátce ČSSD.

Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová (KDU-ČSL) se čtrnácti členy má v čele pro tento rok osmatřicetiletou úřednici Radku Linksfeilerovou.

Ve Smečně tradičním komunistům s patnácti kandidáty dělá lídra důchodce Josef Koukol a Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) se stejným počtem kandidátů do čela postavila ředitele kladenského azylového domu Václava Kohlíka.

1. KDU–ČSL
LINKSFEILEROVÁ Radka
2. Nez.kand: “Společně pro Smečno“ BURDA Tomáš
3. SMEČNO VEŘEJNÉ
CHALOUPKA Jiří
4. KSČM KOUKOL Josef
5. SMEČNO - VIZE 2010
ŠTROBACHOVÁ Pavla
6. ČSSD KOHLÍK Václav