Společnost AOV, která bude od sezony 2015/2016 v Kladně provozovat volejbalový klub hrající nejvyšší soutěž, obdrží pro letošní rok z městské kasy dotaci složenou ze dvou částí. Částka 1,85 milionu korun je určena na odměny trenérů a hráčů extraligového volejbalového klubu. Zbývajících 150 tisíc korun je na činnost mládežnických týmů.

„Navázat na minulé úspěchy týmu dospělých, v němž působili takoví hráči jako Braňo Skladaný, Michal Masný, Aleš Holubec či Karel Linz nebude jednoduché, ale město klub podporuje a věříme, že nová generace volejbalistů přinese kladenské mládeži nové sportovní vzory," řekl primátor Milan Volf. Od příchodu extraligy si totiž slibuje i zvýšený zájem dětí a mládeže o tento sport.

Největší debata se mezi zastupiteli před schválením dotace vedla o to, zda se nejedná o takzvanou veřejnou podporu. V případě, že by hráči klubu byli volně obchodovatelní na evropském trhu, neměl by být podporován z veřejných prostředků, tudíž ani z rozpočtu města. Že tomu tak není, neříká jednoznačně ani právní rozbor, který si magistrát nechal vypracovat.

„V současné době klub nemá nasmlouvané žádné hráče. Peníze uvolňujeme na základě podepsaného čestného prohlášení trenéra Milana Fortuníka (pozn. red.: jednatel AOV). Pokud by došlo k porušení podmínek poskytnuté dotace, bude muset klub peníze vrátit," konstatoval primátor Volf.

Nejvyšší soutěž se na Kladně hrála už v letech 2004 až 2010. Mužský A tým získal dva mistrovské tituly. Letos se do kladenské sportovní haly stěhuje extraliga na základě odkoupené licence na nejvyšší soutěž od SKV Havířov. Tým bude stavět výše jmenovaný trenér Milan Fortuník, bývalý manažer národního mužstva.